İçeride Enflasyon Raporu Ve MGK, Dışarıda Faiz Kararları 31 Temmuz 2018

Ekonomik verilerin dünya ekonomisinin gidişatını belirlemesini beklediğimiz bu günde, Dünyadaki sıcak paranın da yön konusunda kararsız olup tahvil faizlerinin yükselmesine sebep olduğunu düşünebiliriz. Düşük emtia güçlü dolar trendi devam ederken politik gündem yine sıcak. Yurtdışında Trump açıklamaları ve yurtiçinde MGK toplantısı sonucu gündemde. Bugün Avrupa’dan TÜFE rakamlarını takip edeceğiz. Japonya’dan da sabah saatlerinde BOJ açıklamalarını ve faiz kararını takip ettik. Ayrıca ticaret savaşları etkilerini görmek açısından Çin PMİ verisi takip edilebilir.

USDTRY: Yurtiçinde en önemli gündem maddesi MGK olarak karşımıza çıkıyor. Yeni hükümetin ilk MGK toplantısı olması bakımından da önem arz ederken bildiride:  ülkenin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmelerin bütün yönleriyle ele alındığı, başta FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ olmak üzere milli birliği tehdit eden tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi arz edildiği, mücadeleye aynı azim ve kararlılıkla devam edileceği belirtildi. Ayrıca ABD tarafından kullanılan dilin asla kabul edilemeyeceği belirtildi. Ayrıca Fitch TL’deki değer kaybı ve ekonomik görünümde bozulma sonrası bankalarda bozulmalar yaşanabilir ve not indirimleri devam edebilir şeklinde açıklama geldi. Bugün saat 10:00’da yabancı turist gelişi verisi etkisi sınırlı olsa da izlenebilir.

Teknik olarak pariteye bakarsak, gece açılıştan itibaren yatay hareket sergileyen bir grafik karşımıza çıkıyor. 4,87-4,88 kanalında sıkışan paritede 4,9094 aşılması durumunda yukarı yönlü hareketin devam edip 4,9389 ve 4,9989 seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 4,8494, 4,8189 ve 4,7589 seviyeleri takip edilebilir.

EURUSD: ABD tarafında iki önemli gelişme mevcut. Biri Trump’ın Twitter üzerinden açıkladığı eğer demokratlar göçmen politikasına destek vermezse federal hükümeti kapatmakla tehdit etti. Bunun yanında İran başkanı Rouhani ile herhangi bir ön koşul olmadan görüşmeye hazırım diyerek gündem yaratmaya devam etti. Zaten hali hazırda Riyal dünden bugüne % 7 değer kaybetmiş durumda. Bugün ABD’den önemli veri akışı mevcut.  Zira FED’in dikkat ettiği PCE deflatörü çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi gelecek. EN son gelen büyüme verisi olumlu gelse de enflasyon pek memnun etmemişti dolayısıyla kişisel tüketim harcamaları verisi önemli olacaktır.Avrupa cephesinde ise Brexit gündemi kendi içinde tartışılırken önemli bir haber akışı mevcut değil. Bugün Avrupa’dan önemli verileri takip edeceğiz. Almanya perakende satışları verisi saat 09:00’da gelecek, 09:45’te Fransa TÜFE gelirken en önemli veri Euro bölgesi temmuz ayı TÜFE verisi takip edilecek. Veriler Avrupa’nın faiz düzeylerinin ne yönde hareket edeceği konusunda önem arz etmekte.

Teknik olarak pariteye bakarsak günlük grafikte yatay hareketinde bir bozulma görmemekteyiz. 1,16629 ve 1,17336 seviyeleri arasında ciddi bir kanal oluşmuş durumda. Aşağı yönlü kırılmalarda 1,16201 ve 4,15949 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1,17615 ve 1,18322 seviyeleri takip edilebilir.

USDJPY: Bu sabah Japonya Merkez Bankasından gelen verileri takip ettik. Fakat asıl önemli olan gün içinde BOJ açıklamaları olacak. Özetle Japonya enflasyon tahminlerini düşürdü ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) bugünkü politika toplantısında, 10 yıl vadeli tahvil faiz hedefini yüzde 0 civarında tuttu ve tahvil işlemlerinde esnekliğe olanak tanıma kararı aldığını açıkladı. BOJ öte yandan politika denge faizini değiştirmeyerek – % 0.100 seviyesinde bıraktı. Bu kararları yorumlarsak Yen açısından negatif olduğu söylenebilir ki kararlar sonrası paritede yukarı yönlü sert hareketler izledik. Ve spekülasyon yapılan konu ‘getiri eğrisi’ izlemeye devam mesajı görüyoruz.  Volatilitenin gün içinde devam etmesi beklenebilir. Paritenin 111,176 direncinin kırdığını görüyoruz ve 111,307, 111,581 seviyeleri izlenebilir. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 110,902, 110,759 ve 110,485 seviyeleri takip edilebilir.

NAS100: ABD endekslerinde bilançolar sonrası endekslerde satış görmeye devam ediyoruz. Özellikle Facebook’un beklentiden düşük gelen rakamları öncülüğünde endekslerde satış görmeye devam ediyoruz. 10 en değerli ABD teknoloji şirketi pazartesiden beri  82.7 milyar dolar değer kaybı yaşadı. Bugün Apple verisi beklenecek ve endeksin yönünde etkili olması beklenebilir.Vadelinin teknik seviyesine bakarsak aşağı yönlü hareketlerde destek noktası olarak 7136,76, 7075,80 ve 6934,06 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 7278,50, 7359,27 ve 7501,02 seviyeleri takip edilebilir.

Ons Altın

GBPUSD

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.