İçeride Enflasyon, Dışarıda Tarım Dışı… Hareketli Haftaya Başlıyoruz. – 02 Temmuz 2018

Yeni bir haftaya başlarken geride bıraktığımız hareketli haftayı bir hatırlayalım. Bilindiği gibi yurt içerisinde ki seçim süreci son buldu ve herhangi bir ikinci tura kalmadan belirsizlik ortadan kalktı diyebiliriz. Piyasaların açılması ile birlikte özellikle TL varlıklarında ciddi bir güçlenme gözlendi ve USDTRY paritesinde 4.52 seviyelerine kadar geri çekilmeler gözlemlendi. Fakat sonrasında kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen açıklamalar, mevcut hükümetin devam edeceği ve nasıl bir ekonomik yol izleneceğindeki belirsizlikler pariteyi tekrardan hareketlendirdi ve 4.72 seviyelerine doğru ataklar yapmasına neden oldu. Bunların dışında tekrardan kritik 95.00 seviyesini kırıp 95.50 direncine doğru yükseliş hareketini sürdüren Dolar Endeksinin de paritede ki yükselişe neden olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni haftada ekonomik takvim açısından volatilitesi oldukça yüksek bir hafta bizleri bekliyor. Yurtiçinde yarın enflasyon rakamları beklenirken, ihracat rakamları açıklandı. TİM tarafından açıklanan rakamlara göre ihracat %5 artış kaydederek 12.6 milyar dolara ulaştı. 12 aylık verilerde ise %9,7 artış gerçekleşmiş oldu. İçeriğine baktığımız zaman 1. İhracat kalemi otomotiv olarak öne çıktı. Ayrıca bugün gene yurt içerisinde Haziran ayı İmalat PMI verisini karşılıyor olacağız. İyi bir performans gösteren büyüme verileri açısından bugün açıklanacak olan PMI datası oldukça önemli. Tüm bu verilerin ışığında fiyatlamalara baktığımızda Dolar yeni haftaya oldukça hareketli başladı. 4.6150 seviyelerinde fiyatlanan USDTRY paritesinde 4.6380 direncine doğru ataklar gözlemliyoruz. Bu seviyenin kırılması ile birlikte yukarıda 4.6925 seviyesi önemli. Geri çekilmelerde ise 4.6045, 4.5569 ve 4.5291 seviyeleri destek noktaları olarak değerlendirilebilir.

Avrupa kanadına baktığımızda ise Euro, Dolar karşısında güçlenmeye çalışıyor. Geride bıraktığımız hafta cuma günü Avrupalı liderlerin göçmen politikası üzerine geçici anlaşması sonucu Euro tarafında bir miktar güçlenme gözlemlendi. Fakat Avrupa Merkez Bankasının güvercin tutumu Doların, Euro karşısında uzun vadede daha güçlü olabileceğinin sinyali olabilir. Bugüne baktığımızda ise küresel anlamda PMI günü diyebiliriz. Avrupa’da Fransa, Almanya ve Euro bölgesi İmalat Satın Alma rakamlarını karşılıyor olacağız. Bu verilerin açıklanacağı anda Euro bazlı varlıklarda sert hareketler görebiliriz. Pariteye baktığımızda ise 200 günlük HO altında ve 1.1700 seviyesini kıramayan bir EURUSD izliyoruz. Parite yeni günde 1.1640 seviyelerinde başladı ve yukarıda 1.1695 direncini zorluyor. Bu seviyenin kırılması ile birlikte 1.1729 ve 1.1776 noktaları takip edebileceğimiz dirençler. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.1597, 1.1511 seviyeleri pariteye destek olmaya çalışacaktır.

Tarım Dışı haftasına girerken değerli metal tarafına baktığımızda ise Ons 1255 seviyesinin altında fiyatlanmaya devam ediyor. Yeni günde Dolar Endeksinin de %0.30 yukarda olması sarı metali 1250 kritik seviyesinin aşağısına çekmiş durumda. Aynı zamanda dünyayı kasıp kavuran Ticaret savaşları durumları tüm dünyaya endişe vermeye devam ederken, Trump Nafta için kasım ayında gerçekleşecek olan seçimleri bekleyeceğini açıkladı. Açıklamasında “Naftayı yarın da imzalayabilirim ancak bu konuda mutlu değilim. Anlaşmayı daha adil hale getirmek istiyorum” dedi. Bu açıklamalar ve artan risk iştahı ile birlikte ons’da yukarıda 1255.19, 1261.05 ve 1270.53 dirençlerini takip edebiliriz. Geri çekilmelerde ise 1245 eşiği önemli bir nokta olarak önümüze çıkıyor.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.