Hareketli Haftayı Dolar/TL Hangi Seviyeden Kapatacak? – 3 Ağustos 2018

Günün Ardından

Haftanın beşinci işlem gününün yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken piyasalar oldukça hareketli geçen bir haftayı geride bırakmaya hazırlanıyor. Bu sebeple ilk olarak yoğun geçen haftada genel olarak neler yaşanmış inceleyelim. İlk olarak Salı günü Japonya kanadı takip edildi. Japonya Merkez Bankası (BOJ) gerçekleştirdiği toplantı sonrası piyasalarda ki beklentilere paralel olarak faiz oranlarında herhangi bir değişiklik gerçekleştirmedi. Bununla birlikte yapılan açıklamalarda genel olarak genişlemeci politikanın ihtiyaç duyulmaya devam edileceği sürece süreceği vurgusu yapıldı. Ardından aynı gün en dikkat çekici verilerden biri olan Euro bölgesi Tüfe verisi takip edildi. Gelen veri piyasaları tatmin etti ve Euro bölgesinde enflasyon Temmuz ayında Avrupa Merkez Bankası’nın koyduğu hedefin üzerine çıkarak %2.1 oranında gerçekleşti. Ek olarak büyüme oranlarında son iki yılın en düşük seviyeleri görülürken, bölgede işsizlik Temmuz ayında son 10 yılın en düşük seviyelerinde kalmaya devam etti. Ardından gözler Çarşamba günü Amerika’ya çevrildi. İlk olarak ABD’den gelen ADP Tarım Dışı İstihdam verisi beklentileri aştı ve Temmuz ayında 219K artış gerçekleştirdi. Ardından akşam saatlerinde FOMC toplantısının sonuçları takip edildi. Salı günü başlayıp Çarşamba günü son bulan bu toplantı sonucunda piyasalar faiz oranlarında herhangi bir değişiklik beklemiyordu ve banka beklentilere paralel olarak oranlarda değişikliğe gitmedi. Günler ilerledikçe gelen ekonomik veriler daha da önemli olmaya başladı. Perşembe günü başrol İngiltere idi. İngiltere Merkez Bankası (BoE) gerçekleştirdiği toplantı sonrasına 25baz puanlık bir faiz artışına gittiğini açıkladı. Ve bu karar ile birlikte Sterlin varlıklarında volatilite arttı. Bilindiği gibi BoE geçtiğimiz yıl 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz artışına gitmişti. Haftanın ilk günleri piyasaların radarında bunlar olurken, yurtiçinde ise Amerika ile olan gerilimler takip edildi ve bu gerilimler ile birlikte USD/TRY paritesinde yeni tarihi zirveler gerçekleşti.

Haftanın son işlem gününe baktığımızda ise günün en dikkat çeken ekonomik verileri yurtiçinden ve Amerika’dan geldi. İlk olarak sabah saatlerinde yurtiçinde açıklanan Tüfe verisini inceleyelim. TÜİK’in saat 10:00’da açıkladığı verilere göre Türkiye’de Temmuz ayında Tüfe aylık bazda %0.55, yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında %15.85 olarak gerçekleşti. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi %1.77 artarken, yurtiçi üretici fiyatlarında %25 oranı gerçekleşti. Çekirdek Tüfe’ye baktığımızda ise Temmuz ayında %14.60 oranından %15.10 oranına yükselme gerçekleştiği görüldü. Ek olarak yurtiçinde gün içerisinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın özel bir televizyon kanalında gerçekleştirdiği açıklamaları takip edildi. Enflasyon konusunda değerlendirmelerde bulunan Albayrak; Enflasyonda 2019 yılında tek hanelerin görüleceğini, hatta yılsonu itibari ile düşüş trendinin görüleceğini, somut adımların atılmaya başlandığını belirtti. Yeni güne 5.06 seviyelerinde başlangıç yapan USD/TRY paritesi gün içerisinde hafif yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirse de, an itibari ile açılış seviyesinin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Pariteyi teknik olarak incelemeden önce dolar kanadında neler yaşanmış bakalım. Gün içerisinde en önemli ekonomik verilerin başında olan Tarım Dışı İstihdam verisi TSİ 15.30’da açıklandı. Amerika Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Amerika’da Temmuz ayında Tarım Dışı İstihdam beklentilerin altında artış göstererek 157K yükseliş gerçekleştirdi. Ek olarak merakla takip edilen bir diğer veri olan ortalama saatlik ücretler aylık %0.3 gelirken, yıllık bazda ise %2.7 oranı gerçekleşerek beklentilerin aksi oranlar yaşanmadı. İşsizlik seviyesi ise %4 oranından %3.9 oranına gerileyerek ekonominin sağlam hızda devam ettiği izlenimini verdi. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 5.1180 seviyeleri direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlenmelerde ise 5.0390 – 4.9850 – 4.9370 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesine baktığımızda ise gün içerisinde dalgalı bir seyrin izlendiği görülüyor. Yeni güne 1.1585 seviyelerinde başlangıç yapan EUR/USD paritesi dalgalı hareketlenmeler gerçekleştirdikten sonra an itibari ile yeni gün açılış fiyatlarının yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Gün içerisinde Amerika’dan gelen veriler ile genel olarak fiyatlanmalar yaşayan EUR/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.16314 – 1.16973 – 1.17490 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.15555 – 1.15257 – 1.14488 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarında ise gün içerisinde yaşanan yukarı yönlü hareketlenmeler dikkat çekti. Genel olarak baktığımızda dolarda ki güçlü seyir ile son günlerde yaklaşık olarak son 1 yılın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan XAUUSD an itibari ile 1219 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Yıl içerisinde Fed’in dört faiz artışına gidebileceği ihtimalleri sıcaklığını korurken, son günlerde yaşanan ticaret savaşları endişeleri de yakından takip ediliyor. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1226.07 – 1240.11 – 1245.11 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1212.03 – 1202.92 – 1197.99 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.