Hareketli Haftaya Sakin Başlangıç – 18 Eylül 2017

Günün Ardından

Haftanın ilk işlem gününün sonlarına yaklaşırken, piyasalar haftanın en önemli konusundan biri olan Çarşamba günü gerçekleşecek FED Toplantısını merakla beklediği için, bugünü sakin geçirdi diyebiliriz. İlk olarak gün içerisinde dolarda ki hareketlere baktığımızda toparlanma çabalarını görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde Amerika’dan beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi ‘Aralık ayında faiz artışı olabilir mi?’ sorusunu gündeme getirmişti. Aralıkta bir faiz artışı olur mu olmaz mı şuan kafalarda halen belirsizliğini korurken, piyasalar hafta içerisinde yapılacak olan toplantı da Fed’ten bir faiz artışı beklemiyor. Fakat karar ve karar ardından yapılacak basın açıklamasında piyasalar önümüzde ki günler için bir ipucu arayacak. Faiz kararı ile birlikte bilanço küçülmesi konusu da merakla takip edilecek haber başlıklarının başında geliyor. Ekonomik takvimi incelediğimizde ise gün içerisinde cılız bir veri akışı vardı. Dolar endeksi 91 seviyelerinde fiyatlanırken, USD/TRY paritesi 3.43 seviyelerinde açılış yapsa da gün içerisinde yukarı yönlü hareketler ile 3.47 seviyelerini gördü. Önümüzde ki günlerde Fed Toplantısı sebebiyle volatilite artabilir. An itibariyle 3.47 seviyelerinde fiyatlanan paritede 3.4886 – 3.4976 – 3.5121 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.4552 – 3.4454 ve 3.4345 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesine baktığımızda ise gün içerisinde dalgalı bir seyir izlendiğini görüyoruz. Geçtiğimiz günlerde beklentiler doğrultusunda Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmemiş, enflasyon hedefi konusunda da iyimser olunduğu belirtilmişti. Piyasaların merakla beklediği tahvil alım programının geleceği ise ekim ayına bırakılmış gibi gözüküyor. Gün içerisinde ise Euro bölgesinde Tüfe verisini takip ettik. Ağustos ayında aylık %0.3 oranında artış ile veri piyasalarda ki beklentileri karşıladı diyebiliriz. Önce ki yılın aynı ayı ile kıyasladığımızda ise %1.5’lik bir yükseliş kendini gösteriyor. Hafta içerisinde Perşembe ve Cuma günleri Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin konuşma yapması bekleniyor. Bu sebeple Euro bölgesinde volatilite önümüzde ki günlerde artabilir. EUR/USD paritesine baktığımızda ise an itibariyle 1.19 seviyelerinde fiyatlamalar yaşanıyor. Teknik olarak incelediğimizde 1.19895 – 1.20316 – 1.21181 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü olası gevşemelerde ise 1.19030 – 1.18586 ve 1.17721 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Emtia piyasasında dolarda ki toparlanma ile beraber altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlilikler görüldü. Geçtiğimiz günlerde küresel risklerle beraber dolarda ki baskıdan da destek bulan altında yukarı yönlü hareketler gerçekleşmişti. Fakat ‘Güvenli Liman’ talebinin kısmen azalması ve doların toparlanma çabası gün içerisinde ons altında aşağı yönlü hareketlerin yaşanmasına sebep oldu ve 1310 seviyeleri görüldü. Teknik olarak incelendiğinde 1315.25 – 1324.78 – 1329.83 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerin devamında ise 1310.20 ve 1295.62 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. Petrol fiyatlarına dönecek olursak piyasalar Cuma günü Viyana’da gerçekleşecek olan İzleme Komitesi Toplantısı’nı bekliyor. Geçtiğimiz hafta ‘ılımlı’ bir seyir izleyen fiyatlar, yapılacak toplantıda önümüzde ki günler için gelebilecek ipuçları ile yönünü belirleyebilir. OPEC’in arz kısma planının geleceğine ek olarak Amerika’dan gelen ham petrol stokları halen fiyatlara etki eden unsurların başında geliyor. 55 seviyelerinde fiyatlanan brent petrolde 55.96 – 56.40 – 57.39 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 54.97 – 54.42 – 53.43 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.