Haftaya Son Noktayı Yellen Koydu – 14 Ekim 2016

Piyasalarda Son Durum

Çin’de TÜFE ve ÜFE verilerinde yaşanan iyileşme haftanın son işlem gününde Avrupa Borsalarına olumlu yansıdı. Almanya DAX %1.62, İngiltere FTSE %0.53, Fransa CAC %1.54 ve İspanya IBEX endeksi %1.86 yükseliş ile günü geride bıraktı. BIST 100’de ise %1’e yakın kazançtan söz edebiliriz.

Bugünün en önemli verileri ise tahmin edeceğiniz gibi ABD’den geldi. Perakende satışlar %0.6 ile beklentide gelirken çekirdek perakende satışlar %0.5 ile beklentilerden iyi geldi. Manşet beklenti üzeri görünse de detaylara baktığımızda kontrol grubunun (büyüme hesaplanırken dahil edilen) %0.1 ile beklentilerin çok altında arttığını görüyoruz. Bunun sonucunda da Dolar ilk tepkide değer kazanırken ardından aldıklarının bir kısmını geri verdi.

ÜFE ise %0.3 ile beklentilerin bir tık üzerinde açıklanırken gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek ÜFE de 0.2 ile beklentilerden iyi geldi. Boston’da mikrofon başına geçen Janet Yellen ise haftanın son saatlerinde piyasaların bir diğer odak noktasındaydı.

Para politikasına çok fazla değinmeyen Yellen, işgücü piyasası ve enflasyon arasındaki ilişkinin zayıfladığına dikkat çekti. Temkinli duruşu olması gerekenden fazla korumanın ise bazı bedelleri olabileceğinin altını çizen Yellen’ın açıklamaları paritelerde önemli bir harekete sebebiyet vermedi. Fed’in faiz oranı kararında ABD verileri belirleyici olmaya devam edecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.