Haftanın Veri Açısından En Kritik Gününde Gözler FED’e Çevrildi – 30 Ocak 2019

Geride bıraktığımız günde piyasalar İngiltere’de gerçekleşen Brexit oylamasına odaklanmış durumdaydı. Oylamanın detaylarına bakarsak İngiltere’nin Brexit çıkış tarihinin ertelenmesini amaçlayan oylamada İngiliz Parlamentosu Corbyn’in anlaşmasız Brexit’e karşı çıkan ve gümrük birliğiyle Avrupa’ya yakın kalınmasını savunan Brexit önerisini 296’ya karşı 327 oyla reddetti ve tekrardan bir referandum ihtimali ortadan kalkmış oldu. Bu sonuç Theresa May açısından olumlu olarak yorumlanırken May’in daha fazla müzakere yapmasının önü açılmış oldu. Olası bir erteleme öncesi AB tarafından yapılan açıklamada ise Avrupa Birliği (AB), İngiliz parlamentosundaki Brexit oylamasının ardından, “Ayrılık Anlaşması müzakereye açık değil.”uyarısı yaptı. Oylamanın ilk sonuçları sonrasında Sterlin dolar karşısında değer kayıpları yaşarken 1.30575 seviyesine kadar gerileyen GBPUSD paritesi izlenirken sonrasında 1.30941 seviyesinde bir dengelenme kurmuş oldu. Sterlin karşısında Euro da değer kazanırken piyasa tarafından May tarafından gelen olumlu senaryolar Sterlin cephesine olumsuz olarak yansıması dikkat çekmekte.
AB tarafında ise liderlerin karşıt bir düşman yaratarak prim yaptığı bir ortamda İtalyan lider Di Mario’nun Fransa hakkında AB’yi fakirleştirmekte suçlaması dikkat çekerken zaten hali hazırda Di Mario’nun protestolar sırasında sarı yeleklileri desteklediği bilinmekte. Bugün AB tarafında sanayi ve tüketici güveni dataları gelecek olup Almanya tarafında ise GFK tüketici güven endekside takip edilebilir.

ABD tarafında bugün sonlanacak olan FOMC toplantısı sonucu takip edilecek ve piyasa tarafından herhangi bir faiz artırımı fiyatlanmazken asıl önemli olan sözlü yönlendirme ve FED tarafından geleceğe yönelik olan açıklamalar piyasa tarafından takip edilecektir. Bir diğer taraftan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çin ile ticaret görüşmelerinde önemli ilerleme beklediğini söyledi.  ABD Başkanı Donald Trump’ın yeterince iyi bir anlaşma olursa Çin’e yönelik tüm tarifeleri kaldırıp kaldırmayacağına ilişkin soruya karşılık, ABD Hazine Bakanı, “Her şey masada” dedi.  FED öncesi fiyatlamalara bakarsak EURUSD paritesinde yukarı yönlü iştah gözlemlenirken 3 gündür yükselişte olan paritede 1.14409 seviyesinde fiyatlanmakta. 10 yıllıklar%0.32 yukarıda olup bir diğer taraftan Altın tarafında değer kazanımlarının sürmesi Dolar tarafında şimdilik satış yönlü bir tablo bize sunmakta. Son olarak Apple Inc. 28 Aralık 2018’de sona eren 2019 mali yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirketin söz konusu dönemde geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 azalarak 84.3 milyar dolara geriledi.  EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1.14100 seviyesi yukarı yönlü kırıldıktan sonra yukarı yönlü kapanışlar dikkat çekerken saatlik grafik bazında kısa vadeli yukarı yönlü trend oluşmuş durumda. Devam etmesi için bir sonraki seviye 1.14521 direnç noktası takip edilecek olup kırılması durumunda 1.14706 ve 1.15096 direnç noktaları takip edilecek olup aşağı yönlü hareketlerde ise 1.14131, 1.13926 ve 1.13536 destek noktaları takip edilebilir.

Yurt içinde bugün veri olarak Merkez Bankası enflasyon raporu takip edilecek olup USDTRY açısından FOMC açıklamaları da öne çıkacaktır.Bilindiği üzere FED tarafından gelecek olan herhangi bir gevşeme veya daha yavaş sıkılaşma USDTRY üzerinde TL lehine hareketler görmemize sebep olabilir.Zira sabırlı kelimeleri gelişen ülke piyasalarına daha fazla sıcak para akışı anlamına gelmekte.  
USDTRY paritesine teknik olarak bakarsak 4 saatlik grafikte 5.2638 aşağıda olmak üzere 5.3475 üstte direnç olurken bir kanal oluşumu göze çarpmakta. Yukarı yönlü kırılmalarda 5.3854 ve 5.4462 direnç noktaları takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5.2030 ve 5.1447 destek noktaları takip edilebilir.

Petrol tarafında Libya’da güneyindeki en büyük petrol sahası Şerare’de bir grup gösterici işgali sonucu 10 Aralık’tan buyana üretim yapılamıyor. Bu durum petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluştururken bir yandan da Venezüella hikâyesi olması emtia tarafında fiyatları yukarı yönlü ivme kazanasına sebep olmakta.  61.55 seviyesine kadar çıkan emtia’da 2 kez denendikten sonra 61.41 seviyesinde bir dengelenme hareketi görülmekte. Aşağı yönlü gevşemelerde 60.80, 59.92 ve 58.73 destek noktaları izlenirken yukarı yönlü hareketlerde ise 61.99 ve 62.87 direnç noktaları takip edilebilir.

EURUSD

USDTRY

GBPUSD

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.