Haftanın İlk İşlem Gününde Piyasaların Durumu

Hareketli bir günü geride bırakıyoruz. Cuma günü yaşanan üzücü olayların etkisi maalesef yurt içi piyasalarda hissedildi. BIST 100 günü %7’ye yakın kayıpla tamamlarken Dolar/TL’de sabah saatlerinde 2.93 altına gerilemesinin ardından soluğu yeniden 2.98 üzerinde buldu.

Gün içerisinde ayrıca BoE üyesi Weale’ın açıklamalarını takip ettik. Faizlere erken bir müdahalenin gerekli olmadığını söyleyen Weale, maaşların son aylarda beklenenden daha hızlı artış gösterdiğini belirtti. Ekonomik takvimde ise ABD’den NAHB konut piyasası endeksi 59 ile beklentilerin hafif altında kalsa da gelen verinin beklediğimiz gibi pariteler üzerinde etkisi son derece sınırlı oldu.

ABD dolar endeksinde ise yatay bir seyir izledik haftanın ilk işlem gününde. EURUSD’de sabah yaşanan düşüşler 1.1030 bölgesinden tepki alırken yukarı yönlü hareketin ise 1.1080 bölgesinde sınırlı kaldığına şahit olduk. Hatırlayacağımız gibi geçtiğimiz hafta ABD’den gelen iyi veriler ile birlikte paritede satışlar hız kazanmıştı ve yeniden baskının artması halinde aşağıda 1.1000 seviyesi destek olarak çalışabilir. Yukarıda ise 1.1100 ve 1.1160 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkıyor.

USDJPY ise bugün piyasaların risk-on modunda olması ile birlikte yükselişini sürdürdü ancak paritenin yine 50 günlük hareketli ortalama direncinin geçtiği 106.20 bölgesinden tepki aldığına şahit olduk. Bu seviyenin tamamen kırılmasıyla 107.80 bölgesi direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 105.50 ve 104.40 bölgeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.