Hafta Sonu Yaşananlar – 18 Eylül 2016

Bütün Dikkatler Fed'de

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD’den beklentilerden iyi gelen enflasyon verileri Dolar’a son derece pozitif yansımıştı. Bu hafta ise bütün dikkatler Çarşamba günü gelecek olan FOMC kararlarında olacak. Bu toplantıda Fed faizleri değiştirmese bile Aralık ayına yönelik verilecek şahin tonda mesajlar Dolar endeksinde güçlü bir yükselişe sebep olabilir.

Çin’de üçüncü çeyrek işletme güveni %51.2 olarak açıklandı. PBoC’nin yayınladığı verilere göre ikinci çeyrekte işletme güveni %49 olarak gerçekleşmişti. Ancak gelen bu verinin Asya ve Avrupa Borsalarına önemli bir etkisinin olmasını beklemiyoruz.

Fransa Ekonomi Bakanı Sapin ise yaptığı açıklamalarda Fransa’nın 2016 yılında %1.5 üzerinde bir büyüme gerçekleştirmesini beklediğini söyledi. Yarın Japonya’da piyasalar kapalı ve hem Avrupa’dan hem ABD’den önemli bir veri açıklanmıyor.

Hafta sonu yaşanan önemli bir gelişme veya açıklanan veri karşımıza çıkmaması ile birlikte paritelerin cuma günkü kapanışlarından çok da farklı seviyelerde bir başlangıç yapmasını beklemiyoruz.

Dediğimiz gibi Çarşamba günü deyim yerindeyse dananın kuyruğu kopuyor ve biz de 21.00’da gelecek olan FOMC kararları ve ardından Başkan Janet Yellen’ın yapacağı açıklamaları yakından takip ederek canlı yayın odamız üzerinden anlık haber akışımızı ve yorumlarımızı sürdüreceğiz. Yani Forex Koçu hizmetini bu kritik günde deneyip görmenin tam zamanı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.