Günün Gözdesi Petrol – 21 Haziran 2017

Dün FOMC üyelerinin konuşmalarını takip ettik. Eric Rosengren düşük faizin finansal istikrar konusunda riskler doğurduğunu, düşük enflasyonun da faizin düşük kalmasına neden olduğunu söyledi. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan da enflasyona değinerek, zayıf enflasyonun geçici olduğunu ancak bunun ekonomik verilerle desteklenmesi gerektiğini vurgularken Fed’in genişlemeci duruşunu geri almasından memnuniyet duyduğunu söyledi. FOMC üyeleri yaptıkları açıklamalar ile dolara yön vermeye devam ediyor.

Güne Japonya Merkez Bankası Başkanı (BOJ) Kuroda’nın konuşmasıyla başladık. Tokyo’da gerçekleştirdiği konuşmasında yüzde 2’lik enflasyon hedefinin altında olduğunu ancak ekonominin istikrarlı bir şekilde iyiye gittiğini vurguladı. Enflasyon hedefine ulaşabilmek için güçlü genişlemeyi sürdürmenin uygun olacağını söyledi. USD/JPY paritesine baktığımızda 111,15 seviyelerinde seyretmekte olduğunu görüyoruz. Aşağı yönlü ataklarının devamının gelmesi halinde 111,04, 110,85 ve 110,56 destek seviyelerini test etmesi beklenebilir. Yukarı yönlü toparlanmalarında ise sırasıyla 111,50, 111,73 ve 112,47 önemli direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

ABD’de petrol arzının hızla devam etmesi ve son olarak bu petrol arzına Libya’nın da katılması sonucunda vadeli ham petrol fiyatının 43,20 seviyelerine kadar gerilediğini görüyoruz. Bugün açıklanacak olan ABD Ham Petrol Stokları verisi oldukça önemli. Beklenti stokların 2,106M azalması yönünde. Stoklar beklentiyi de aşarak daha fazla bir azalma kaydederse, petrol kaybettiklerinin bir kısmını geri alabilir. Petrolün toparlanması durumunda 44,36, 45,39 ve 47,13 direnç seviyeleri test edilebilir. Aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda ise sırasıyla 42,62, 41,91 ve 40,17 önemli destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.