Gözler Yurt İçi Enflasyon Rakamları Ve 100 Günlük Eylem Planında Olacak – 3 Ağustos 2018

Haftanın son işlem günü ve gündem yurtiçinde yüksek kur ile devam ederken bugün önemli enflasyon rakamlarını ve Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanacak 100 günlük planı takip edeceğiz. Ayrıca Dışişleri bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Pompeo’nun görüşmelerinden çıkacak önemli başlıklar ABD – Türkiye ilişkileri açısından oldukça önemli. Küresel ekonomide ise İngiltere Merkez Bankası faiz artırırım kararını takip ettik.  Çin tarafından PMİ rakamları beklentilerin altında gelirken (50,8) Yuan değer kaybını sürdürmekte, ABD gümrük tarifesi haberleri sonrası şaşırtan bir veri olmadı. Avustralya tarafında haziran perakende satışlar verisi beklentinin üzerinde %0,4 olarak gerçekleşti. Bugün ABD tarafından temmuz tarım dışı istihdam verisi ve işsizlik oranı verisi takip edilecek. Ayrıca son olarak ekleyelim Meksika Merkez Bankası faiz oranlarında dün değişikliğe gitmeyerek %7,75’te bıraktı.

EURUSD: Dün paritede kapanışa kadar aşağı yönlü baskılar izledik ve 3. Destek noktamız olan 1,15878 üzerine geldi. Bu seviyelere gelmemizde en büyük etken ABD tarafından gelen dolar pozitif veriler ve Fed toplantı tutanaklarında açıklanan dengeli ekonomik yükseliş ve faiz artırım sinyalleri oldu. Her ne kadar Trump tarafından desteklenmese da bu durum dünya ticaretindeki dolar ağırlığı ve şu an için güvenli liman görülmesi bunda etken oldu.  Bugün Avrupa tarafından haziran ayı perakende satışlar verisi takip edilecek. ABD tarafından ise Tarım Dışı İstihdam verisi ve İşsizlik oranı verisi takip edilecek. Olumlu veri parite üzerinde etkili olabilir.

Teknik olarak yeni seviyelerimize bakarsak destek aşağı yönlü baskının sürmesi halinde 1,15555, 1,15257 ki bu seviye çok güçlü belirtmekte fayda var son olarak da 1,14399 noktası izlenebilir. Direnç noktası olarak 1,16413, 1,16973 ve 1,17831 seviyeleri izlenebilir. Ayrıca günlük grafikte üçgen formasyonu oluşumu söz konusu destek ve direnç noktası olarak izlenebilir.

USDTRY: ABD’nin Türk bakanlarına yaptırım talebi ve tutuklu rahip haberleri ile yurtiçinde yükselen kur’u takip ettik. Yeni rakor seviyemiz 5,11 bu sabah saat 8:00 civarında gerçekleşti. Bugün parite için en önemli haber Çavuşoğlu-Pompeo görüşmesi olacak. İki bakanın 51. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında planlandığı üzere yarın Singapur’da yüz yüze görüşmesi bekleniyor. Görüşmenin detayları hem kur hem borsa için kritik olacaktır. Bunun yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan 100 günlük planını açıklayacak. Bugün yurtiçinde siyasi gündem haricinde temmuz TÜFE verisi takip edilecek. ABD tarafında ise Tarım Dışı İstihdam verisi ve İşsizlik oranı verisi takip edilecek.

GBPUSD: Dün İngiltere Merkez Bankası faiz kararını takip ettik ve BoE faizi beklendiği gibi 25 baz puan yükselterek %0.75’e çekti. Böylece politika faizi 2009’dan beri en yüksek seviyeye çıktı. Banka varlık alım programını ise değiştirmeyerek 435 milyar sterlinde tuttu. Faiz kararı oy birliğiyle alındı. Açıklamalara bakarsak Brexit sebebiyle faiz artırımlarının ılımlı olarak devam edeceği ve önümüzdeki günlerde yükselen enflasyon ile birlikte gelecek dönemlerde faiz artırım gelebilir sinyali verdi. Fakat ABD dolarının güçlü seyretmesi ve Brexit endişeleri sonrası paritede yukarı yönlü hareket göremedik

Teknik olarak bakarsak EURUSD paritesi ile korele hareket olan paritede olası aşağı yönlü baskılanmada 1,29783, 1,29392 ve 1,28249 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1,30926, 1,31678 ve 1,32821 seviyeleri takip edilebilir.

USDTRY

Ons Altın

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.