Gözler Avrupa Merkez Bankası’na Çevrildi – 6 Eylül 2017

Günün Ardından

Haftanın üçüncü işlem gününün sonlarına yaklaşırken artık gözler tamamen haftanın en dikkat çeken gelişmesi olan Avrupa Merkez Bankası Faiz Oranı Kararı’na çevrilmiş durumda. Yarın TSİ 14.45’te açıklanması beklenen kararda piyasalar herhangi bir faiz değişikliği beklemiyor. Her ne kadar faiz oranlarında bir değişiklik beklenmese de, karar sonrası ECB Başkanı Mario Draghi’nin yapacağı açıklamalar yakından takip edilecek. Draghi’nin açıklamasının içinde parasal teşvik konusunda ve Euro’nun geleceği hakkında ipuçları aranacak. AMB yetkililerinin son günlerde Euro’nun değerlenmesi konusunda endişeleri piyasalarca bilinirken, yarın bu konu hakkında yapılabilecek açıklamalar volatiliteyi arttırabilir. Bunun yanında Amerika kanadından Fed yetkilileri açıklamalarına devam ediyor. Dün Brainard faiz artışında temkinli olduklarını dile getirmişti. Ardından Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed’in faiz artırımlarının Amerika ekonomisine zarar verdiği açıklamasında bulundu. Bu açıklamaların ardından Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan faiz konusunda sabırlı olunması gerekildiğini ve faiz artışını savunabileceğini fakat enflasyonu görmek istediğini belirtti. Fed yetkililerinin genel anlamda ‘güvercin’ ton açıklamaları EUR/USD paritesini yukarı yönde hareket etmesine destek sağlıyor diyebiliriz. Gün içerisinde 1.19 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan paritede 1.19465 – 1.19798 – 1.20523 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü olası gevşemelerde ise 1.18740 – 1.18348 – 1.17623 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Gün içerisinde cılız bir ekonomik takvim bizi karşılasa da, Amerika’dan gelen ISM Hizmet Endeksi günün dikkat çeken verilerinden biriydi. Temmuz ayında bir yılın en düşük seviyelerini 53.9 ile gören endekste, Ağustos ayında bir yükseliş gerçekleşti. Veri  55.3 ile beklentilerin bir miktar altında gelmiş olsa da, yılın ikinci yarısında Amerika Ekonomisi’nin ılımlı gidişatına işaret etti. Bununla birlikte günden güne Kuzey Kore endişeleri azalırken, dolar endeksi 92 seviyelerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Yurtiçine döndüğümüzde ise gün içerisinde siyasi kanattan gelen açıklamaları takip ettik. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ‘Enflasyonun yıl sonunda tekrar tek hanelere ineceğini düşünüyoruz’ açıklamasında bulundu. Ardından Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, Şimşek’in açıklamalarına paralel bir konuşma yaparak enflasyonun önümüzde ki aylarda tek hanelere ineceğini belirtti. USD/TRY paritesine baktığımızda gün içerisinde dalgalı bir seyir ile 3.43 seviyelerinde fiyatlamalar yaşandı. 3.4502 – 3.4628 – 3.4886 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilecekken, 3.4244 – 3.4112 – 3.3854 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Günün dikkat çeken diğer bir gelişmesi ise Kanada’dan geldi. Kanada Merkez Bankası gecelik faiz oranını yükseltti. %0.75 olan oran 25 baz puanlık bir artış ile %1’e çıkarıldı. Karar sonrası yapılan açıklamada ise ekonomi adına çoklu risklerden bahsedilirken, temkinli bir tona eğilim gösterildi. Karar sonrası ise Kanada Doları kanadında volatilite arttı. USD/CAD paritesi karar öncesi 1.24 seviyelerinde fiyatlanırken, karar ardından aşağı yönlü sert bir hareket ile 1.22 seviyelerini gördü. Pariteyi teknik olarak incelediğimizde yukarı toparlanmalarda 1.23358 – 1.23766 – 1.24174 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerin devamında ise 1.21175 ve 1.20038 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.