G20 Zirvesinin Öne Çıkanları – 04.09.2016

Putin ve Erdoğan Bir Araya Geldi

Hareketli bir haftayı geride bıraktık ve bu hafta yine birbirinden önemli gelişmeler bizleri bekliyor. Hafta sonu piyasaları etkileyecek önemli bir olay yaşanmaması ile birlikte bütün dikkatler Çin’de düzenlenen G20 zirvesindeydi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan “St. Petersburg’daki görüşmelerde ele aldığımız konuları burada tekrar değerlendirmek suretiyle, çok çok önemli, geleceğe yönelik, gerek siyasi, gerek ekonomik, gerek bölgesel birçok konuları ele alma fırsatımız olacak.” açıklamasında bulundu.

Erdoğan konuşmasının devamında enerji konularında atılacak olan adımların iki ülke arasındaki bu süreci çok daha güçlendireceğini belirtti. Vladimir Putin ise Türkiye’nin iç siyasetinin normalleştiğini ve bundan memnuniyet duyduklarını söylerken bununla birlikte Türkiye’nin yaşanan terör olayları ve tehditlere karşı kaşıya kaldığının altını çizdi ve bunların aşılmasıyla daha hızlı bir şekilde ilerleyebileceğiz açıklamalarında bulundu.

Ayrıca G20’den ayrılmadan hemen önce mikrofon başına geçen İngiltere’nin çiçeği burnunda Başbakanı Theresa May de Brexit sonrası için ülkenin zorlu zamanlara hazırlıklı olması gerektiğini dile getirdi. Çin Cumhurbaşkanı Xi de global ekonominin toparlandığını ancak önemli zorluklarla hala karşı kaşıya olduğunu söyledi.

Tabi ki yaşanan uçak krizi sonrası Rusya ile olan ilişkilerin düzelmesi TL için pozitif bir gelişme ancak Dolar/TL’den de diğer pariteler gibi cuma günkü kapanıştan çok farklı bir başlangıç beklemiyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.