Forex Akşam Analizi – 3 Ekim 2016

Piyasada Son Durum

Haftanın ilk işlem gününü İngiltere FTSE endeksi %+1.22 artıda kapatırken Fransa CAC endeksinde ise %0.12’lik prim var. İspanya IBEX endeksi de günü %0.32 kayıpla geride bırakırken BIST 100 %1’e yakın artıda.

Petrol fiyatlarında ise OPEC toplantısı yaşanan yükseliş devam ediyor. Ham petrol bugün 48.80 dolar seviyesine kadar yükselişinin ardından bir miktar geri çekilse de toparlanma sürüyor. Yukarıda en yakın direnç 50.0 dolar seviyesi olarak karşımıza çıkıyor.

ABD’den açıklanan ISM imalat PMI 51.4 ile beklentilerin çok üzerinde geldi ve Dolarda yaşanan toparlanmaya destek oldu. Dolar endeksinde en yakın destek bölgesi 95.10 ve bu destek hattından yine alıcılar güçlü bir şekilde devreye girebilirler.

USDJPY’de 100.00 bölgesinin önemli destek olarak çalışmasını beklediğimizin bir çok kez altını çizmiştik. Geçtiğimiz hafta bu bölgelerden alıcıların devreye girmesi ile yaşanan yükseliş devam ediyor. Ancak yükselişlerin devam edebilmesi için 50 günlük hareketli ortalamasıyla birlikte üst üste binen direnç hattının (101.60-80 bölgesi) tamamen kırılması gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.