Forex Akşam Analizi – 29 Eylül 2016

Piyasalarda Son Durum

Hareketli bir günü daha geride bırakıyoruz. Avrupa Borsalarında ise görünüm karışık : Almanya DAX %0.31 ekside günü tamamlarken İngiltere FTSE %1.02, Fransa CAC %0.26 ve İspanya IBEX %0.64 artıda günü geride bırakıyor. BIST 100’de ise %0.77’lik kayıp var.

Petrol fiyatlarında ise yükseliş sürüyor. OPEC görüşmelerinden çıkan sürpriz karardan sonra önemli teknik seviyeleri kıran ham petrolün varil başına fiyatı 48 dolara kadar yükselmiş durumda. Yukarıda 48.80 ve 50 dolar seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Bugün ABD’den haftalık işsizlik başvuruları 254 bin ile beklentilerden iyi gelirken askıdaki konut satışları -%2.4 ile beklentilerin çok altına geriledi. Gelen verilerin pariteler üzerindeki etkisi sınırlı olsa da FOMC üyelerinin açıklamalarını takip ettik.

Esther George bugün gelen büyüme rakamlarının ekonominin ilerleme kaydettiğini gösterdiğini dile getirirken, artık faiz artışlarının zamanının geldiğini söyledi. Hatırlayacağımız üzere son toplantıda faiz artışı isteyen üyelerden biri de kendisiydi.

Lockhart ise Kasım ayının canlı oldunu belirtirken faiz artışları için daha fazla kanıt gerektiğine dikkat çekti. Yarın Fed’in yakından takip ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE fiyat endeksi ve kişisel harcamalar açıklanacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.