Forex Akşam Analizi – 29.08.2016

Paritelerde Son Durum

Piyasalar ekonomik takvimde veri yetersizliği ve İngiltere piyasaların kapalı olması sebebiyle hacimsiz ve sakin bir başlangıç yaptı. Avrupa Borsalarında da hafif kayıplar var ve Almanya DAX günü %0.40’a yakın, Fransa CAC %0.40 ve İspanya IBEX %0.50′ kayıpla tamamladı. BIST 100’de ise %1.30’luk bir kayıp var.

Günün tek öne çıkan verileri ise ABD’den geldi. Temmuz ayında Fed’in yakından takip ettiği enflasyon göstergesi çekirdek PCE fiyat endeksi %0.1 ile beklentide gelirken, kişisel harcamalar %0.3 ve kişisel gelirler de %0.4 ile beklentide geldi. Gelen verilerin Dolar endeksi üzerinde ise önemli bir etkisi olmadığını gördük.

Dolar endeksinde bugün 95.80 direnci test edildi. Cuma günü çok önemli trend desteği olan 94.20’lerden alıcıların devreye girmesiyle yaşanan bu yükselişin devam edebilmesi için bu haftaki ABD verilerinin hayal kırıklığı yaratmaması şart. Cuma günü gelecek olan tarım dışı istihdam verilerinde iyileşme yaşanırsa daha da yukarıları görebiliriz. Özellikle 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 96.30 bölgesi önemli direnç konumunda.

Bugün baskı altında olan GBPUSD’de 1.3060 desteğinin kırılmasıyla düşüşlerin hız kazanmasını bekliyoruz. Geçtiğimiz hafta yükselişlere dikkat çektiğimiz gibi 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.3270’lerden tepki ile karşılaşmıştık. Bu bölgenin altında kalındığı sürece satış baskısı sürebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.