Forex Akşam Analizi – 26 Eylül 2016

Piyasalarda Son Durum

Avrupa Borsaları Deutsche Bank hakkındaki endişeler ile birlikte haftanın ilk işlem gününe iyi bir başlangıç yapamadı. Almanya DAX %2.3, İngiltere FTSE %1.3, Fransa CAC %1.8 ve İspanya IBEX %1.6 ekside. BIST 100 ise Moody’s’in not indirimi sonrası ilk işlem gününü %3.80 kayıpla tamamladı.

Bugün ABD’den açıklanan yeni konut satışları 609 bin ile beklentilerden fazla gelse de Dolar üzerindeki etkisi sınırlı oldu. Fed üyesi Lacker yaptığı açıklamalarda Aralık ayı için faiz artırım ihtimalleri güçlendi dese de Tarullo para politikası ile ilgili yorumda bulunmadı.

Bugün petrol fiyatlarında yaşanan yükselişe rağmen USDCAD yukarıları zorlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Kanada’dan açıklanan beklentilerin altında kalan perakende satışlar ve enflasyon verilerinin CAD’e yansıdığı negatif etki sürüyor.

Yükselişlerin devam etmesi için tamamen aşılması gereken ilk önemli seviye 1.30. Ardından 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.3240 ve 1.33 bölgeleri geliyor. Geri çekilmelerde ise 1.3130 ve 1.3000 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Son saatlerde ise USDJPY üzerindeki baskı artmış durumda. Aşağıda daha önce de bir çok kez dikkat çektiğimiz gibi 100.00 bölgesi son derece kritik destek olarak karşımıza çıkıyor. BoJ kurun bu seviyelerin altına inmesinden rahatsız olup (Yen’in fazla değerlenmesi) piyasalara müdahale edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.