Forex Akşam Analizi – 22 Eylül 2016

Piyasalarda Son Durum

FOMC sonrası Avrupa Borsalarında görünüm son derece pozitif. İngiltere FTSE %1.1, Fransa CAC %2.3, Almanya DAX %2.3 ve İspanya IBEX endeksi %2.0, BIST 100 ise günü %2.41 artıda tamamladı.

Bugün ABD’den haftalık işsizlik başvuruları 252 bin ile beklentilerden iyi gelirken ikinci el konut satışları 5.33 milyon ile beklentiden kötü gelerek Mart’tan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Gelen verilerin etkisi pariteler üzerinde etkisi sınırlı oldu ve yarın Euro Bölgesi PMI verilerini ve Kanada enflasyon & perakende satışlar verilerini takip edeceğiz.

Dün BoJ kararları sonrası 102.70 bölgesine kadar yükselen ancak aldıklarından fazlasını geri veren USDJPY’de bugün bir miktar toparlanma yaşanıyor. Bu toparlanma ise daha önce bir çok kez dikkat çektiğimiz 100.00 bölgesinden geldi. Bu bölgenin altı BoJ için önemli ve değerlenen Yen karşısında piyasalara doğrudan müdahale gelebilir.

İngiltere Merkez Bankası üyesi Forbes ise bugün yaptığı açıklamalarda daha fazla gevşeme hamlesine gerek olmadığını söyledi. Brexit’in etkilerinin beklenenden daha az olduğunu dile getiren Forbes’in açıklamaları bugün Dolar karşısında sterlin’in performansına destek oldu. Hatırlayacağımız üzere BoE Ağustos ayında faizleri 25 baz puan aşağı çekip varlık alım programını artırmıştı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.