Forex Akşam Analizi – 19.08.2016

Piyasalar Haftayı Nasıl Uğurluyor?

Hareketli bir hafta geçirdik ve haftanın son işlem gününde Avrupa Borsalarında hakim rengin kırmızı olduğunu görüyoruz. Almanya DAX %0.5, İngiltere FTSE %0.2, Franse CAC %0.8 ve İspanya Ibex endeksi %1.3’lük kayıp var. BIST 100 ise günü %0.22 artıda tamamladı.

Petrol fiyatlarında ise hafta boyunca yaşanan yükselişin ardından bugün yatay bir seyir vardı. Ham petrolde yukarıda 50 dolar ve 51.50 dolar seviyeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Dolar endeksi de bu haftaki sert düşüşünün ardından 94.00 seviyelerinden toparlanıyor.

Bugün ekonomik takvimde en çıkan veriler ise Kanada’dan geldi. Gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE %0.0 ile beklentide gelirken çekirdek perakende satışlar -%0.8 ile beklentilerin çok altında açıklandı. Gelen veriler Kanada Doları için son derece negatif olurken USDCAD 1.2890’lara kadar bir yükseliş gerçekleştirdi.

Ancak petrol fiyatlarındaki sakin seyir, dolar endeksinde yaşanan toparlanma ve Kanada’dan gelen kötü veriler ile birlikte USDCAD’de yaşanan bu toparlanmanın bir yükselişe dönebilmesi için petrol fiyatları üzerindeki baskının yeniden artması şart. Yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde yukarıda 1.2950 ve 1.30 bölgeleri önemli dirençlerimiz. Düşüşlerde ise 1.2670 seviyesinin son derece önemli destek olarak takip ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.