Forex Akşam Analizi – 18.08.2016

Piyasalarda Son Durum

Haftanın dördüncü işlem gününde de petrol fiyatları yükselişini sürdürüyor. Ham petrolün varil başına fiyatı %2.80’e yakın yükselerek 48 dolar üzerine kendini atmayı başardı. Avrupa Borsalarında ise yatay bir seyir vardı. DAX günü %0.62, İngiltere FTSE de %0.14 kazançla günü tamamladı. BIST 100’de ise %0.23’lük bir kayıptan bahsetmek mümkün.

Bugün ABD’den birincil derecede önemli veri açıklanmasa da Philly Fed imalat endeksi 2.0, haftalık işsizlik başvuruları ise 262 bin ile beklentiden iyi geldi. Gelen veriler USD için pozitif olsa da piyasa gelen verileri tutanaklar sonrası tamamen görmezden gelmiş durumda.

Petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin yanına dolar endeksindeki gerileme de eklenince USDCAD’de geri çekilme hız kazanmış durumda. Aşağıda en yakın destek olarak 1.2670 bölgesi dikkatimizi çekiyor. Bu seviyelerden düşüşlere yeniden bir tepki ile karşılaşabiliriz. Bu sabah paylaştığımız günün grafiği analizimizde USDCAD’in detaylı incelemesini bulabilirsiniz.

USDCHF üzerindeki baskının devam ettiğini görüyoruz. 0.9440’lardan başlayan yükseliş trendinin de kırılmasıyla satıcılar devrede kalmayı sürdürüyorlar. Aşağıda 0.9500 desteğinin kırılmasıyla düşüşler hız kazanabilir ancak SNB’nin değerli frank istememesi nedeniyle piyasalara doğrudan müdahale edebileceği uyarısını da yapalım. Düşüşlerin sürmesi durumunda paritede ani ve keskin yükselişlere hazırlıklı olmakta fayda var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.