Forex Akşam Analizi – 16 Eylül 2016

Piyasaları Haftayı Nasıl Geride Bırakıyor?

Hafta başında 2.9920’lere kadar yükselen Dolar/TL bugün 2.96 bölgesine kadar gevşese de ABD’den beklentiden iyi gelen enflasyon verileri kurdaki yükselişe yeniden hız kazandırdı. Dolar’ın gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanmaya devam etmesi durumunda yukarıda 2.9950 – 3.00 bölgesi yeniden direnç olarak çalışabilir.

Geri çekilmelerde ise 2.95 ve 2.9350 bölgeleri önemli destek konumunda. Fed’in önümüzdeki haftaki toplantıda şahin bir tutum sergilemesi kurdaki yükselişlere hız kazandırabilir. Bugünün bir diğer önemli gelişmesi ise düşüşünü sürdüren petrol fiyatlarıydı.

Ham petrolün varil başına fiyatının 43 dolar seviyesinin altına gerilemesi USDCAD’i yukarılara sürükledi. Paritede yükselişin sürmesi halinde yukarıda 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.3260 bölgesi ve ardından 1.34 bölgeleri en yakın dirençlerimiz.

Gevşemelerde 1.3130 ve 1.30 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Haftaya birbirinden önemli veriler ve gelişmeler bizleri bekliyor olacak. Özellikle piyasaların gözü kulağı Çarşamba günü gelecek olan FOMC kararlarında olacak. Fed bu toplantıda faizlere dokunmasa bile para politikası ile ilgili ileriye dönük gelecek olan açıklamalar Dolar’ın kaderini belirleyecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.