Forex Akşam Analizi – 14 Eylül 2016

Paritelerde Son Durum

Dün İngiltere’den gelen ve beklentileri karşılayamayan TÜFE verilerinin ardından bugün Sterlin için son derece kritik istihdam verilerini takip ettik. Ortalama kazançlar endeksi %2.3 ile beklentilerden iyi gelirken önceki veri %2.5’e yukarı yönlü revize edildi.

İşsizlik haklarından yararlanma başvurusundaki değişim 2.4 bin ile beklentilerden fazla gelse de özellikle Brexit sonrası maaşlar tarafında yaşanan iyileşme GBP için son derece pozitif oldu. Ancak GBPUSD üzerindeki baskının hala devam ettiğini söyleyebiliriz. Asıl kritik gün yarın gelecek olan İngiltere Merkez Bankası kararları.

Dolar endeksi üzerinde oluşan baskı ile bugün verdiklerini geri alma çabası içerisinde olan GBPUSD’de 1.3270 ve 1.3350 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Geri çekilmelerde ise aşağıda 1.3060 ve 1.30 bölgeleri önemli destek konumunda.

Ayrıca bugün açıklanan ham petrol stoklarının -0.6 milyon ile beklentilerden daha az gelmesi hafta başından beri düşüşte olan petrol fiyatlarının yarasına merhem olsa da bir yükseliş hareketini tetikleyemedi.

Ham petrolün varil başına fiyatı stokların açıklanmasıyla 45 dolar seviyesinin üzerine kadar yükselse de bu yükseliş kalıcı olmadı ve yeniden 44 dolar seviyesindeyiz. Petrol demişken USDCAD’den de bahsetmeden geçmeyelim.

Geçtiğimiz hafta 1.30 direncini kıran paritede yukarı yönlü istek sürüyor. Petrol üzerindeki baskı devam ederse 1.3250 direnci yükselişin sürmesi için geçilmesi gereken ilk zor bölge aşağıda ise 1.30’ların bu kez destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.