Forex Akşam Analizi – 10.08.2016

Son derece hareketli bir gün geçiriyoruz yine ve Avrupa Borsaları günü yatay tamamladı. DAX’ta %0.30’a yakın kayıp varken FTSE endeksi %0.22 artıda günü sonlandırdı. BIST 100 ise haftanın üçüncü işlem gününü %0.72 ekside geride bıraktı.

Ham petrol ise güne üzerinde baskı ile başladı ancak günün ilerleyen saatlerinde verdiklerini geri alarak 17.30’daki stoklar verisi sonrası 43.40 dolar seviyesine kadar yükseldi. Ardından verilerin sindirilmesiyle ise tekrar 42 doların altına inerek gün dibini gören ham petrol USDCAD’de de sert düşüş sonrası yaşanan toparlanmayı birlikte getirdi.

Bugün ekonomik takvimde açıklanan verilere baktığımızda ise Fransa’dan büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi -%0.8 ile beklentiden kötü geldi ancak gelen verinin Euro üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu. ABD’den ise JOLTS iş başlangıçları 5.62 milyon ile beklentilerin üzerinde geldi.

Toparlanmanın devam etmesi halinde yukarıda 1.3140 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin aşılmasıyla 1.32 bölgesinde satıcılardan yükselişlere tepki gelebilir. Ancak bu toparlanmanın yaşanabilmesi için petrol fiyatları üzerinde yeniden baskı oluşması şart.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.