Forex Akşam Analizi – 08.08.2016

Piyasalar yeni haftaya sakin bir başlangıç yaptı. Bugün ekonomik takvime baktığımızda Euro Bölgesi’nden Sentix yatırımcı güveni 4.2 ile beklentilerden iyi gelse de beklediğimiz gibi EUR/USD’de önemli bir etkiye sebebiyet vermedi. Geçtiğimiz hafta beklentiden çok iyi gelen tarım dışı istihdam verileri sonrası üzerinde büyük baskı oluşan paritede bugün de toparlanmaların sınırlı kaldığına şahit oluyoruz. 1.1160 altında kalındığı sürece aşağı yönlü hareket devam edebilir ve aşağıda 1.1030-1.1000 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Kanada’dan ise inşaat izinleri -%5.5 ile beklentilerin çok altında açıklandı. Gelen veri CAD için son derece negatif olsa da bugün petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin devam etmesi ile birlikte USDCAD’de hafif satıcılı devam ediyor güne. Aşağıda 1.3140 önemli destek konumunda ve bu bölgenin kırılmasıyla baskı artabilir. Ancak bu senaryonun hayata geçebilmesi için petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi şart. Diğer yandan dolar endeksindeki toparlanma hız kazanırsa yukarıda 1.32 ve 1.3260’lar önemli direnç olarak çalışabilir.

USDCHF’de ise son günlerde yaşanan yükselişi göz ardı etmemek gerek. Doların güçlenmesiyle alıcılı seyrin sürdüğü paritede yukarıda 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 0.9850 bölgesinde satıcılardan bir tepki ile karşılaşabiliriz. Ardından 0.9950 son derece önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 0.9760’ların destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Avrupa borsaları ise günü genel olarak yeşil bölgede ancak yatay kapattı. DAX’ta %0.63’lük bir kazanç varken FTSE 100 endeksi ise %0.23 primli. BIST 100 de günü %2.25 yükseliş ile tamamladı. Yarın İngiltere’den açıklanacak imalat ve sanayi üretimi verilerini takip edeceğiz. GBP/USD’de önemli fırsatların karşımıza çıkabileceği bir gün bizleri bekliyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.