FOMC Tutanakları Bekleniyor – 11 Ekim 2017

Haftanın 2.işlem gününde ekonomik takvimin cılız olması ile piyasalar veriden çok riskler üzerinden fiyatlama yolunu seçti. Katalonya bağımsızlığını ilan etmesi beklenirken süreci askıya almalıyız açıklaması piyasayı ters köşe etkisi yaptı diyebiliriz. Başbakan Yıldırım’ın hafta sonunda Irak’ta görüşmeler yapacağının açıklaması ile bir diğer heyecana yol açan gelişme ise ABD ordusunun en güçlü uçak gemisinin bilinmeyen bir rotaya doğru yola çıktığının açıklanması oldu. Risklerin artması ile birlikte Altın 1294 seviyesine kadar yükseldi. Yurtiçinde IMF’den yapılan açıklamada büyüme beklentilerini yükseltti. Fakat vize geriliminde geri adım atılmaması TL için hala negatif etki olarak sürüyor. 3.6625 seviyesine kadar gerileyen USD/TRY paritesi yönünü tekrar yukarıya çevirerek 3.7030 seviyesinde fiyatlanıyor. Gün içerisinde Türkiye’den açıklanacak cari hesap takip edilecek. Bunun yanında Türkiye ve ABD arasındaki vize sorununun çözüme kavuşup kavuşulmayacağı paritenin seyri için belirleyici olacaktır. USD/TRY’nin yukarı yönlü ataklarını sürdürmesi halinde 3.7145 direnç seviyesini test ettiğini görebiliriz. Seviyenin üzerinde bir fiyatlama gerçekleşmesi halinde de 3.7270 ve 3.7460 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 3.6770, 3.6630 ve 3.6445 destek seviyeleri takip edilebilir.

Akşam saatlerinde, İş imkanları Personel Değişim Oranı ve FOMC tutanaklarının volatiliteyi yükseltmesi bekleniyor. Yılsonu için Fed faiz artırımı ihtimalleri her ne kadar yükselmiş olsa da bunu pariteler üzerinde göremiyoruz. Toplantı tutanaklarında faiz ihtimalini körükleyecek açıklamalar çıkması halinde fiyatlamanın yavaş yavaş başladığını görebiliriz. Beklenti fiyatlamasının başlaması için asıl tarih Cuma günü olacak. FOMC üyeleri her ne kadar faiz artırımı için enflasyon hedefini beklememeliyiz dese de enflasyon verisi faiz kararında hala belirleyici etken olarak görülüyor. Yıllık bazda %1.8’lik enflasyon beklentisi karşılanırsa faiz beklentilerinin fiyatlanmaya başladığını görebiliriz. Dolardaki zayıf görünüm ve Katalonya bağımsızlığının İspanya yönetimi ile görüşmek üzere askıya alınması Euro’nun dolar karşısında 1.18 seviyesinin üzerinde tutunmasını destekliyor. EUR/USD paritesinde yükseliş hareketinin sürmesi halinde sırasıyla 1.1845, 1.1875 ve 1.1960 direnç seviyelerini takip edebiliriz. Geri çekilmelerde 1.1755, 1.1705 ve 1.1620 önemli destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Jeopolitik risklerin azalmasıyla birlikte 1300 seviyesinin altında fiyatlanmaya devam eden ons altın, geçen haftaki sert düşüşünün ardından tekrar yükselişe geçmiş durumda. Doların zayıf bir görünüm çizmesinden fırsat bularak 1289 seviyelerinde fiyatlanan ons altında FOMC tutanakları ve Cuma günü açıklanacak enflasyon verisi hayati önem taşıyor. Bu verilerin yıl sonu beklentisini yukarıya çekmesi halinde ons altının dolar karşısında tekrar değer kaybettiğini görebiliriz. Geri çekilmelerde 1283.47, 1280.60 ve 1275.95 destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor. Yukarı yönlü ataklarında ise 1292.75, 1295.60 ve 1300 takip edeceğimiz direnç seviyeleri.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.