Fed Üyeleri Neler Söyledi ? – 01.07.2016

Hareketli bir haftayı geride bırakıyoruz. Bugün ABD’den açıklanan ISM imalat PMI 53.2 ile beklentilerden iyi geldi ve USD için pozitif oldu. Gelen verinin ardından dolar endeksinde bir miktar toparlanma yaşansa da üzerindeki baskıyı bir türlü atabilmiş değil.

Fed üyelerinden ise önemli açıklamalar geldi akşam saatlerinde. Mester faiz artışları için uzun süre beklemenin yeni riskler oluşturabileceğine dikkat çekerken Brexit’in etkileri hakkında yorum yapmanın erken olacağını söyledi. Açıklamalarının devamında ise istihdam ve enflasyon tarafında iyileşmenin devam edeceğini ön gördüğünü belirtti.

Fischer da Fed’in Temmuz ayındaki toplantıya hazırlık yaptığını ve piyasaları dikkatlice izlediklerini söyledi. Brexit’in ABD ekonomisi için diğer ülkelere göre daha düşük bir tehdit unsuru oluğunu belirten Fischer, Fed’in negatif faiz oranlarına geçmek gibi bir planı yok dedi. Kaldı ki kimse zaten Fed’den böyle bir adım beklemiyor ve Temmuz ayı toplantısında ileriye yönelik verilecek olan mesajlar USD için son derece kritik rol oynayacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.