Fed Sonrası Piyasalar – 21 Eylül 2017

Günün Ardından

Haftanın dördüncü işlem gününün sonlarına yaklaşırken piyasalar dün akşam saatlerinde biten Fed Toplantısı’nın sonuçlarıyla birlikte yön buluyor. Kısmen ‘şahinvari’ Fed ve ardından Yellen’ın açıklamaları ile değer kazanan dolar ile beraber gelişen ülke paralarında düşüş meydana geldi. Gün içerisinde ise dolar kazanımlarını korudu diyebiliriz. Amerika’dan gelen ekonomik verilere baktığımızda İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularında bir düşüş dikkat çekti. Son günlerde yaşanan kasırgaların işsizlik oranlarında bir değişime sebep olabileceği beklense de veri oldukça iyi geldi. Piyasalarda beklentiler 300K olsa da, veri 259K geldi ve son 21 günün en iyi seviyesi olarak kayıtlara geçti. Amerika’da son günlerde ki istikrarlı istihdam ve azalan işsizliğin halen pozitif yönde olduğu gelen bu veri ile beraber söylenilebilir. Ayrıca Philadelphia Fed İmalat Endeksi ise beklentilerin üzerinde 23,8 olarak geldi. Piyasalarda beklentiler 17,2 idi. Fed sonrası yukarı yönlü hareketlenen USD/TRY paritesini incelemeden önce yurtiçine bakacak olursak gün içerisinde TCMB’nin 14 Eylül’de ki toplantı tutanaklarını takip ettik. Tutanaklarda yıl sonunda enflasyonda kademeli iyileşme beklendiği görüldü. Bununla beraber küresel ekonomik faaliyetlerde toparlanma eğilimleri olduğu ve üçüncü çeyrekte büyümenin yüksek olabileceği tutanaklarda ifade edildi. Fed sonrası 3.47 seviyelerinden 3.51 seviyelerine çıkan USD/TRY paritesi an itibariyle bu seviyelerde fiyatlamalar yaşıyor. Teknik olarak inceleyecek olursak 3.5242 – 3.5467 – 3.5985 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.4724 – 3.4431 – 3.3913 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesine baktığımızda ise gün içerisinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin konuşmalarını takip ettik. Draghi; son 10 yılda yaşananlardan ve başarılanlardan ders çıkarmak gerektiğini, krizin bankacılık sisteminin daha güçlü olması gerektiğini gösterdiğini belirtti. Bununla birlikte Draghi; kriz sonrasında sağlanan ilerlemeye karşılık tetikte olmaya devam etmenin önemli olduğunu, bankacılık sektörünü güçlendirmenin yanısıra krizden kalan etkileri de ortadan kaldırmanın önemli olduğunu sözlerine ekledi. Draghi bugün yaptığı bu konuşmada para politikası hakkında bir değerlendirmede bulunmadı. Yarın tekrar konuşma yapması beklenen Draghi sonrası EUR/USD paritesi hafif yukarı yönlü hareket sergiledi. Piyasalarda halen tahvil alım programının geleceği hakkında soru işaretleri barınıyor. An itibariyle 1.19 seviyelerinde fiyatlanan EUR/USD paritesinde 1.19994 – 1.21025 – 1.22748 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlenmelerde ise 1.18271 – 1.17579 – 1.15856 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Sabah saatlerinde ise Japonya’dan BOJ Para Politikası Duyurusu’nu takip ettik. Faiz oranlarında herhangi bir değişiklik gerçekleşmeyen Japonya’da, Merkez Bankası Başkanı Kuroda’nın yaptığı açıklamada; mevcut genişlemeci durumun %2’lik fiyat hedefine ulaşmada yeterli olacağını belirtti. Boj’un gerekli olan durumlarda daha fazla teşvik uygulayacağını belirten Kuroda, fiyat hedefine ulaşmak için ısrarcı bir şekilde genişlemeyi sürdüreceğini de sözlerine ekledi. Fed ardından yukarı yönlü sert hareketlerle 112 seviyelerine çıkan USD/JPY paritesi an itibari ile bu seviyelerde fiyatlamalar yaşamaya devam ediyor. Teknik olarak incelediğimizde 112.756 – 113.361 – 114.800 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise111.922 – 111.317 – 110.483 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.