Faize Adım Adım – 6 Aralık 2017

Haftanın ilk işlem günü yurt içinden gelen %12.98’lik enflasyon verisi son 13 yılın en yüksek seviyesi olarak değerlendiriliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Kurulu enflasyon oranını tek hanelere düşürmek için ne gibi adımlar atacak takip edilecek. Bilindiği gibi gelecek hafta Fed faiz kararının hemen ardından 14 Aralık Perşembe günü TCMB faiz kararı takip edilecek. Fed kararının kur üzerindeki etkisi TCMB’nin kararını da etkileyecektir. Fed faiz kararı dolar kanadında sert bir değerlenmeyi beraberinde getirir ise kuru dengelemek için Merkez Bankası da faiz artırımına gidebilir. Diğer taraftan ABD’de devam eden dava, kurdaki hareketliliği sürdürse de gelen çelişkili açıklamalar davadan bir sonuç çıkmayacağı yönünde yorumlanmasına sebep oluyor. USD/TRY’nin şuan ki seviyesine baktığımızda 3.8510 seviyelerinde fiyatlandığını görüyoruz. Hafta başında 3.94’lü seviyeleri test ettikten sonra bir düşüş eğilimi gözlemlenen paritede yönün tekrar yukarıya çevrilmesi halinde takip edilecek direnç seviyesi olarak 3.8670 söylenebilir. Bu direnç seviyesinin üzerinde gerçekleşebilecek bir fiyat hareketinde gözler 3.8935 ve 3.9340 seviyelerine çevrilebilir. Paritede ki geri çekilmenin sürmesi halinde ise takip edilecek destek seviyeleri sırasıyla 3.8275, 3.8120 ve 3.7715 olarak söylenebilir.

Trump’ın hayata geçirmek istediği vergi reformunun senatodan geçmesiyle birlikte dolar kanadında pozitif bir fiyatlama gerçekleşti. Bu etkinin yavaş yavaş geçiyor olması ve piyasanın gelecek ekonomik verileri beklemeye geçmesiyle EUR/USD paritesinde hafif bir yükseliş eğilimi gözlemleniyor. Ekonomik takvime baktığımızda bugün haftanın önemli verilerinden olan, Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin öncüsü olarak görülen ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği verisi takip edilecek. Son aylarda beklenti üzerinde artış gösteren ADP’de Kasım ayı için beklenti 185K. TSİ 16:15’de açıklanacak verinin parite üzerinde etkileri yakından takip edilecek. 1.18’in altına sarkmaya çabalayan EUR/USD paritesinin yönünü tekrar yukarıya çevirmesiyle 1.1840 seviyelerinde fiyatlandığını görüyoruz. Paritede görülebilecek olası yukarı yönlü atakların sürmesi halinde 1.1865 direnç seviyesi takip edilebilir. Seviyenin aşılmasıyla aktif olabilecek diğer direnç seviyeleri olarak 1.1910 ve 1.1985 söylenebilir. Fed toplantısı öncesi dolarda iyimser bir hava olması halinde paritenin geri çekildiğini görebiliriz. Böyle bir fiyatlama halinde ise takip edilecek destek seviyeleri sırasıyla 1.1790, 1.1750, 1.1680.

Dolardaki pozitif havanın yansımasını ons altın üzerinde de görüyoruz. Haftaya değer kaybıyla başlayan ons altın durağan bir fiyatlamanın ardından tekrar düşüşe geçerek 1267.90 seviyelerinde seyrini sürdürüyor. Bugün açıklanacak ADP verisinin altın üzerinde etkili olabileceğini ve beklenti üzerinde gelebilecek bir verinin dolarda değer kazanımlarını beraberinde getirebileceğini söyleyebiliriz. Ons altın haftalık kayıplarını sürdürmesi halinde 1261.80 desteğinin test edildiğini görebiliriz. Ardından 1258 ve 1251.90 yeni destek seviyeleri olarak karşımıza çıkabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.