Eylül Ayından Geriye Kalanlar – 3 Ekim 2016

İşte Eylül Ayının Öne Çıkanları

Eylül ayı artık geride kaldı ve OPEC, Fed derken piyasalarda gündem oldukça yoğundu. ABD’den her ayın ilk haftası açıklanan tarım dışı istihdam değişimi Eylül’de 151 bin ile beklentilerin altında kalırken hem ortalama saatlik kazançlar hem işsizlik oranı hayal kırıklığı yarattı.

Fed bu da ayı pas geçip faizleri sabit bırakırken son dönemde faiz artırım ihtimallerinin güçlendiğine ancak üyelerin bunun için daha fazla kanıt görmek istediklerine dikkat çekti. Toplantı sonrası bir kaç üyeden Kasım ayı hala canlı bir toplantı açıklamaları gelse de piyasalar çok büyük ölçüde yalnızca Aralık ayına odaklanmış durumda.

BoJ’un ise düşük enflasyon ile mücadelesi devam ediyor. %2 olan hedefe hala çok uzaklarda olan Kuroda ve arkadaşları bu ay ki toplantıda taktik değişikliğine gitse de Yen’in değer kazanmaya devam etmesine engel olamadı. USDJPY’de 100.00 bölgesini bu ay da önemli destek olarak takip etmeye devam edeceğiz.

TCMB faiz koridorunun üst bandını beklentilere paralel olarak 25 baz puan aşağı çekerken alt bantı ve politika faizini sabit tuttu. Karar metninin en öne çıkanı ise para politikasındaki sıkı duruşun yerini temkinli duruşa bırakması oldu. OHAL’in süresinin uzatılacağının açıklanması ise Dolar/TL’de yeniden 3.00 üzerini görmemize sebep olurken Moody’s bu ay yaptığı değerlendirmede kredi notumuzu yatırım yapılabilir seviyenin altına çekti.

Bu ay piyasaların bir diğer gündemi de Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ta yaşanan sıkıntılardı. 2008 mortgage krizinde kullandırdığı sorunlu konut krediler ile önemli pay sahibi olarak gösterilen bankaya ABD Adalet Bakanlığı 14 milyar dolar karşılığında açılan davaları düşürmeyi teklif etti.

Deutsche Bank tarafından ise bu bedelin çok yüksek olduğu gerekçesiyle teklif red edilmişti. Alman hükümetinin de bankaya yardım etmeyeceği haberleri üzerine banka hisselerinde yaşanan düşüş hem DAX’ı hem de diğer Avrupa Borsalarını negatif etkilemişti.

26-28 Eylül tarihleri arasında Cezayir’de düzenlenen gayrı resmi OPEC toplantısından ise sürpriz bir şekilde üretimi azaltma (günde yaklaşık 1 milyon – 0.5 milyon varil arası) kararı çıktı. 30 Kasım’daki toplantıda kesinlik kazanacak olan bu karar sonrası petrol fiyatlarında hızlı bir yükselişe şahit olduk. Ekim ayında da birbirinden önemli gelişmeler bizleri bekliyor olacak…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.