Euro’da Yukarı Yönlü Hareketler Kalıcı mı? – 27 Aralık 2017

Günün Ardından

Haftanın ortasında günü bitirmeye yavaş yavaş yaklaşırken piyasalara baktığımızda dalgalı bir seyir yaşanıyor. İlk olarak Amerika tarafında doların gün içi performansına baktığımızda, doların güne hafif değer kaybı yaşayarak başladığını görüyoruz. Bu değer kayıpları ile dolar gelişen para birimleri karşısında gevşeme hareketleri sergiledi. Yıl sonu sebebiyle piyasalarda işlem hacimleri düşük seyrine devam ederken, yatırımcıların hangi yöne yatırım yapacaklarını tam kestiremedikleri için beklemede kalmaları doların şimdilik stabil seyirde devam etmesine yol açıyor. Bu hareketlere rağmen USD/TRY paritesinin gün içi hareketlerine baktığımızda ise sabah saatlerinde dalgalı seyreden paritenin, öğle saatleri öncesi yukarı yönlü hareketlendiği görüldü. Dolarda gevşeme hareketlerine rağmen paritenin hafif yukarı yönlenmesi ise TL’nin üzerinde ki baskıların devam ettiği şeklinde yorumlandı. Makro anlamda büyük resimde TL için enflasyon oranları, 2018 büyüme hızı ve ABD ile oluşan gerginlikler ‘soru işaretleri’ olarak kalmaya devam ediyor. Bu soru işaretleri ise TL tarafında ‘rahatlamanın’ geniş zamana yayılmasına negatif yönde etki eden faktörler olarak karşımıza çıkıyor. 2017 yılını bitirmeye hazırlanırken, artık piyasalarda planlar yeni yıl için şekilleniyor. 2018 yılı için akıllarda ki ilk soru işareti ‘Fed yıl içerisinde kaç faiz artışı yapacak?’. Şuan ki beklentiler FED’in üç faiz artışı yapacağı yönünde sıcaklığını koruyor. Fakat ABD ekonomisine olan güvenin son günlerde artış göstermesi ve 2018 ABD büyümesinin iyimser havasının oluşması, önümüzde ki günlerde FED’in para politikasına etki edebilir. Beklentilerin üzerinde gelebilecek olan veriler, FED’in 2018 yılı içerisinde faiz artış adetlerini ve bu faiz artışlarının hızını etkileyebilir. Bu sebeple piyasalar ABD’den gelecek olan ekonomik verileri ve haber başlıklarını yakından takip etmeye devam edecek. Fed daha mı şahin olacak yoksa beklentiler dahilinde ılımlı şekilde yol almaya devam mı edecek? Tüm bu soruların cevaplarını zaman gösterecek. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesine baktığımızda ise an itibari ile 3.82 seviyelerinde fiyatlanmaların yaşandığı görülüyor. Teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü ataklarda 3.8410 – 3.8739 – 3.9005 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.8000 – 3.7762 – 3.7671 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesine döndüğümüzde ise EUR/USD paritesinde yukarı yönlü hareketlerin gün içerisinde de devam ettiği görülüyor. Geçtiğimiz hafta Katalonya’da ki bölgesel seçimlerin sonucunda oluşan siyasi risklere rağmen, gevşeme hareketleri kısa sürdü. Diğer yandan Euro bölgesinde yıl içerisinde gelen büyüme oranları genel anlamda piyasaları tatmin etti diyebiliriz. Bilindiği gibi Euro bölgesinde 2017 yılının üçüncü çeyreğinde yıllık bazda büyüme oranı %2.5 olmuştu. Önümüzde ki yıl Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası konusunda bir değişiklik yapabileceği beklentisi yok. Piyasalar 2018’de AMB’dan faiz artışı beklemiyor. Bilindiği gibi AMB ekim ayında varlık alım programını yarı yarıya düşüreceğini ve bunun Ocak ayında başlayacağını belirtmişti. Bu sürecinde Eylül ayına kadar süreceği iletilmişti. Haftalık ekonomik takvimi incelediğimizde cılız bir ekonomik veri akışı gözükürken, Cuma günü Almanya’dan gelecek olan TÜFE verisi piyasalarda Euro bölgesi için yakından takip edilecektir. An itibari ile yukarı yönlü hareketlenmelerle 1.19 seviyelerini gören EUR/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak sırasıyla 1.19260 – 1.19595 – 1.20026 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18768 – 1.18446 – 1.18294 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Dolarda ki gevşeme hareketlerinden destek bulan paritelerden biride altındı diyebiliriz. Geçtiğimiz hafta İspanya’da oluşan siyasi gerginlik ile hafif yukarı yönlü hareketler sergileyen altın fiyatları, bu hafta da dolarda ki gevşeme hareketlerinden destek buldu ve kazançlarını korudu. An itibari ile 1285 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan ons altında yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1286.82 – 1290.54 – 1300.98 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1276.38 – 1269.66 – 1259.22 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.