Enflasyon Geriledi Fakat Kur Yükseldi, Piyasada Yön Neresi? – 4 Aralık 2018

Geride bıraktığımız günde yurt içinde en önemli ekonomik madde olan Tüfe rakamları takip edilirken karar öncesi 5.1500 seviyelerini eksi enflasyon beklentisi ile fiyatlayan USDTRY veri sonrası tekrar 5.2500 seviyelerine gelerek bant hareketini bozmazken veriyi incelersek,  Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2.53 düşerken, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 36.68, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38.54 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 25.52 yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sanayinin dört sektörü Kasım ayında bir önceki aya göre yükselirken;
-madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 1.80,
– imalat sanayi sektöründe yüzde 3.09 düşerken,
-elektrik, gaz üretim ve dağıtım sektöründe yüzde 2.35 ve
– su sektöründe yüzde 1.25 arttı. Bu gelen rakamla birlikte Merkez bankası artık iyicene sıkı para politikasının devamı olarak sonuçlanmakta zira piyasa faizi üstünde uygulanan politika faizi TL açısından şimdilik olumlu olarak yansıması beklenebilir. Önümüzdeki yıl bu şekilde bir enflasyon rakamı izlenirse faizlerde bir ayarlama gündeme gelebilir. Bu durum TL tarafında olumlu senaryo çizerken global tarafta FED ve risk algısının yönü ile birlikte fiyatlamaların şekillenmesi beklenebilir. Bunun dışında Markit’in imalat sektörü PMI raporu açıklandı. Rakam hala 50 referansın altında bunu tabii ki zayıf bir sinyal olarak görebiliriz fakat ayrıntılar için toparlanma sinyalleri mevcut. Özellikle raporda dikkat çeken hususlardan biri, TL’deki değer kazanımının girdi enflasyonu (ÜFE) ve çıktı enflasyonunu (TÜFE) rahatlatacağı için sektöre olumlu yansıyacağı düşünülüyor. Şirketler yakın zamanda stoklarından harcıyor. Bu da sanayi üretimindeki düşüşü daha net açıklıyor. Son olarak Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Türk bankalarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Kuruluşun bankalara yönelik değerlendirmelerinde, “Bankalar risklere rağmen iyi finansal görünümlerini korudu. Türk bankalarında yeterli yönetim ve şeffaflık mevcut. Bankalar son dönemdeki baskıya rağmen riskleri fiyatlamaya devam edebildi. Bankaların kredi dağılımları kaliteli. Jeopolitik gelişmelere bağlı belirsizlik artıyor. Banka fonlamaları düşük tasarrufa bağlı sınırlı, kısa dönemli dış borca bağlı” ifadeleri kullanıldı. USDTRY tarafında olumlu beklentiler hakim olduğu sürece düşüşün süreceği sinyali verilirken teknik olarak bakarsak 5.1606 seviyesi son zamanların en düşüğü olarak grafikte karşımıza çıkarken 4 saatlik grafikte bu seviyeden gelen tepki ile birlikte 5.3081, 5.3703 ve 5.5178 seviyeleri direnç noktası olarak izlenirken, aşağı yönlü hareketlerde 5.1606, 5.0753 destek noktaları izlenebilir.

ABD tarafında Çin ile ticari savaşın ateşkesi sonrası piyasalarda aşırı iyimser bir hava oluşması dikkat çekerken özellikle otomobil üreticileri önderliğinde bir borsa yükselişleri yaşandı bunun yanında Dolar global tarafta bir düşüş eğilimine girdi. Bunun sebebi tabiki ABD 10 yıllıklarının tekrar 2.943 seviyesine gerilemesi olarak yorumlanabilir. 90 günlük ateşkes sonrası nasıl bir anlaşma olacağı henüz belirsizken Trump politikaları sonrası Çin tarafının daha uzlaşmacı olacağı beklenebilir. Bir dğier yandan ABD Hazine Bakanı  Steven Mnuchin, Başkan Donald Trump’ın Fed Başkanı Powell’ın geçen haftaki faiz konuşmasını beğendiğini bildirdi. Fed Başkanı Powell geçen haftaki konuşmasında 2019 yılında öngörülen faiz artırımlarında geri adım atılabileceğini işaret etmişti. Powell faizin doğal seviyenin biraz altında olduğunu belirtmiş, bu da daha agresif para politikası endişelerini yatıştırmıştı. Bu açıklama da bir anlamda tahvil faizlerindeki düşüşü açıklarken, ABD 10 yıllık ve 2 yıllık arasındaki makas daralmaya devam ederken bu durum getiri eğrisinde bir yataylaşma olarak ortaya çıkar mı diye piyasa tarafından dikkatle izlenecektir.

Avrupa tarafında bugün AB maliye bakanları toplantısı öne çıkacak olup. Avrupa konseyi baş yard. Dombrovskis Bloomberg açıklamalarına göre İtalya bütçesinde somut adım atılmalı ve ciddi düzeltmeler yapılmalı diyerek hala durumun AB tarafında dikkatle izlendiğinin sinyalini verdi. Bugün AB tarafında ÜFE rakamları takip edilecek olup beklenti %0.5 aylık olarak gelmesi.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak Euro tarafında ivmelenme hareketi görülürken her bir kapanışın bir önceki kapanıştan yüksek olması dikkat çekerken yukarı yönlü hareketin devamında 1.14006 ve 1.14475 direnç noktaları takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.12859 ve 1.12181 destek noktaları izlenebilir.

Global tarafta gelişmelere bakarsak Avustralya Merkez Bankası (RBA), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 1.5 oranında sabit bıraktı. Global piyasalarda özellikle ABD tarafında belirsizlikler hakimken beklenen bir karar olurken AUDUSD tarafında negatif ABD doları sonrası değerlenmeler görülmekte. Bir diğer tarafta ise Katar Enerji Bakanı artık Katar’ın diğer ülkeler gibi, petrol alım satımı yapacağını açıkladı ve Katar’ın OPEC’den doğan mevcut taahütlerini 19 Ocak’a kadar yerine getireceğini açıkladı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.