ECB Kararı Takip Edilecek – 7 Mart 2019

Piyasalar hareketli bir günü geride bırakırken, yeni işlem gününe başlıyor. İlk olarak dün gündemde ki konuları inceleyelim. Bilindiği gibi dünün başrolü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasıydı. TCMB dün toplandı ve bu toplantı sonrasında faiz oranı kararını verdi. Piyasalardaki genel beklentiler faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmeyeceği yönündeydi ve TCMB bu beklentilere paralel olarak bir karar verdi. Böylelikle politika faizi %24 seviyesinde kalmaya devam etti. Karar metninde ise dış talebin nispeten gücünü koruduğunu ve finansal koşullardaki sıklığında etkisiyle iktisadi faaliyetin yavaş seyrettiği, enflasyon görünümündeki belirgin iyileşme olana kadar sıkı duruşun korunacağı belirtildi. Karar öncesi 5.37 seviyelerinde fiyatlanan USD/TRY paritesi karar ardından 5.44 seviyelerine çıktı. Pariteyi teknik olarak incelemeden önce Amerika kanadında neler yaşanmış bakalım. Dün Amerika’dan ADP ve Moody’s Analytick’in ortaklaşa hazırladığı ADP özel tarım dışı istihdam verisi takip edildi. Veri piyasalardaki beklentilerin bir miktar altında geldi ve 183K arrtı. Bu veri ardından gözler Amerika’ya çevrildi ve Fed’in de yakından takip ettiği verilerden biri olan Tarım Dışı İstihdam verisi beklenmeye başlandı. Bununla birlikte dün Amerika’nın dış ticaret açığını takip ettik. Gelen veriye göre Amerika’da dış ticaret açığı geçtiğimiz yıl 621 milyar dolar oldu. Bu seviyeler ise son 10 yılın en yüksek seviyeleri olarak karşımıza çıktı. Ek olarak New York Fed Başkanı John Williams piyasalar hakkında açıklamalarda bulundu. Williams; Fed’in Amerika’nın büyümedeki yavaşlamaya ait verileri bekleyebileceğini ve Amerika’da ekonomik büyümenin %2  civarlarında yavaşlamasını beklediğini belirtti. Bunlarla birlikte dün akşam saatlerinde Fed ‘Bej Kitap’ raporunu yayınladı. Yayınlanan bu rapora göre; kayda değer işgücü eksikliğine rağmen istihdam piyasasının hala sıkı olduğu, küresel büyüme endişelerine rağmen imalat sanayisinin güçlendiği belirtildi. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.4612 – 5.4938 – 5.5747 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.3803 – 5.3320 – 5.2511 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Günün en önde çıkan haber başlıklarından biri bugün Euro bölgesinden gelecek. Avrupa Merkez Bankası (ECB) bugün toplanacak ve TSİ 15.45’da faiz oranı kararı açıklanacak. Uzun süredir piyasalar ECB’nin yılın ikinci yarısına kadar faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmeyeceği beklentilerini savunuyor. Açıklanacak olan karar ardından TSİ 16.30’da bu kez basın toplantısı düzenlenecek. Bu basın toplantısında piyasalar ECB yetkililerinin önümüzdeki dönemler için neler planladıklarının ipuçlarını aramaya çalışacaklar. Kararlar ile birlikte volatil dakikalar yaşanabilecek olan EUR/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.13268 – 1.13452 – 1.13843 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.12877 – 1.12670 – 1.12279 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarına baktığımızda ise yeni günde hafif dalgalı bir seyir izlendiği görülüyor. Amerika ile Çin arasındaki görüşmeler ile birlikte temkinli adımlar atan yatırımcılar yarın Amerika’dan gelecek olan verileri bekliyor diyebiliriz. Doların son dönemlerde toparlanması ve ABD – Çin görüşmelerinin ılımlı yankıları altın fiyatlarının son 5 haftanın en düşük seviyelerinde fiyatlanmalar yaşanmasına neden olmuştu. An itibari ile 1286 seviyelerinde fiyatlanan XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1291.02 – 1294.52 – 1302.92 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1282.62 – 1277.72 – 1269.32 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.