Dolar/TL’de Sert Yükseliş! Peki Nereye Kadar? – 14 Kasım 2017

Günün Ardından

Haftanın ikinci işlem gününün sonlarına yaklaşırken piyasalar ekonomik veriler ve açıklamalar ile şekillenmeye devam ediyor. Hareketli geçen bir günün ardından ilk olarak Amerika tarafına bakalım. ABD tarafında gün içerisinde ekonomik verilerle birlikte Fed Başkanlarının açıklamalarını takip ettik. İlk olarak Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan açıklamalarda bulundu. Faiz artışına değinen Kaplan; aralık ayında faiz artırma konusunu ciddi şekilde gözden geçirdiğini ve çekirdek enflasyonu yakından takip etmeye devam ettiğini belirtti. Kaplan’ın FOMC toplantısında oy hakkı bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Bununla birlikte St. Louis Fed Başkanı James Bullard’da faiz konusunda açıklamalarda bulundu. Kaplan’ın açıklamalarının tersine bir açıklama yapan Bullard; enflasyonun %2 olan hedefin altında kalması ve hedefe yönelik hızlı bir hareket olmamasıyla birlikte, faiz artımına gerek olmadığını belirtti. Ek olarak Bullard; yıl boyunca enflasyon verilerinin beklentiler altında sürprizler yaptığını ve enflasyon oranlarının güvenilir bir şekilde hedefe doğru yükseleceği fikri konusunda endişelerin oluştuğunu, mevcut faiz seviyesinin muhtemelen kısa vadede uygun olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi. James Bullard’ın ise FOMC toplantısında bu yıl oy hakkı bulunmuyor. Bununla beraber Avrupa Merkez Bankası’nın Frankfurt’ta düzenlediği panelde bulunan Fed Başkanı Janet Yellen panelde bir konuşma gerçekleştirdi. Yellen; çok seslilik sebebiyle Fed’in zaman zaman kafa karıştırıcı olabildiğini ancak görüş çeşitliliğinin FOMC’nin güçlü taraflarından biri olduğunu belirtti. Para politikası konusuna derinlemesine değinmeyen Yellen’ın konuşması piyasalarda çok sert bir etki yaratmadı diyebiliriz. Ekonomik takvimde ise gün içerisinde ABD’den ekim ayı ÜFE verisini takip ettik. Beklentilerin üzerinde gelen veri aylık %0.4, yıllık %2.8 olarak gerçekleşti. Beklenti ise sırasıyla %0.1 ve %2.4 idi. Fakat ABD’de enflasyon başlıca soru işareti olarak kalmaya devam ediyor. Aralık ayında piyasalarda Fed’in faiz artışı beklentisi sıcaklığını korurken, enflasyon verileri yakından takip edilmeye devam ediyor. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesine baktığımızda ise akşam saatlerinde yukarı yönlü sert seyir dikkat çekti. Dün TCMB’nin Kasım ayı beklenti anketi yayımlaması ile gün içerisinde 3.88 seviyelerini gören parite gün içerisinde yukarı yönlü sert hareketler ile 3.91 seviyelerini gördü. TL tarafında enflasyonun beklentilerin üzerinde devam etmesi ve kurun yüksek seviyelerde fiyatlanması TCMB için ‘Faiz artışı olabilir mi?’ sorularının yavaş yavaş oluşmasına neden olurken, doların seyri için Fed Para Politikası ve Vergi Reformu takip edilen başlıca unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. USD/TRY paritesini teknik olarak incelediğimizde sırasıyla 3.9114 ve 3.9475 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.8887 – 3.8689 – 3.8494 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Avrupa’dan ayrılık sürecinde ki İngiltere kanadında ise gün içerisinde enflasyon verisini takip ettik. Ekim ayında beklentilerin üzerinde gelen veri %3.0 olarak gerçekleşti ve son 5.5 yılın en iyi seviyesinde kalmaya devam etti. İngiltere Parlamentosu’nda dün Theresa May’e karşılık yapılan güven oylamasında 40 parlamento üyesinin negatif oy vermesi ile sterlin kanadında endişeler artmış ve GBP/USD paritesinde aşağı yönlü sert hareketlenmeler yaşanmış ve 1.3061 seviyeleri görülmüştü. Gün içerisinde ise kısmen toparlanma eğilimleri yaşandı. Bu toparlanma hareketleri uzun vadeye yayılamasa da GBP/USD paritesi an itibariyle 1.3102 seviyelerinde fiyatlanıyor. Yarın İngiltere’den gelecek olan işsizlik oranları ile birlikte Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney’in konuşması paritede volatiliteyi etkileyebilir. Teknik olarak inceleyecek olursak sırasıyla 1.31768 – 1.32375 – 1.33557 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.30586 – 1.30011 – 1.28829 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Euro bölgesine döndüğümüzde ise gün içerisinde yoğun veri akışlarını takip ettik. Almanya’dan gelen enflasyon ve büyüme verileri piyasaları tatmin etti diyebiliriz. Gelen veriye göre Almanya’da ekim ayında enflasyon %1.6 oranında artarken, aylık bazda bir değişiklik yaşanmadı. Büyüme veriside tahminlerin üzerinde geldi ve Almanya yılın üçüncü çeyreğinde %0.8 oranında büyüdü. Buda son 3 çeyreğin en hızlı büyümesi olarak kayıtlara geçti. Euro bölgesi ise üçüncü çeyrekte önceki çeyreğe oranla %0.6 oranında büyürken, geçen yılın üçüncü çeyreğine göre %2.5 oranında büyüdü. Euro bölgesinde ki kısmen olumlu hava gün içerisinde Euro çaprazlı paritelerede yansıdı. EUR/USD paritesi yukarı yönlü hareketlerle 1.1763 seviyelerini görürken, EUR/TL paritesi ise 4.58 seviyesini görerek tarihi zirve rekorunu tazeledi. EUR/USD paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlerde 1.17767 – 1.18167 – 1.18497 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16970 – 1.16593 – 1.16436 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.