Doların Kaderi Belli Oluyor- 29.08.2016

Dolar Endeksinde Toparlanma Devam Eder Mi?

Yellen fırtınasını geride bıraktık ancak bu hafta da Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri ile piyasalar yine hareketlenecek ve Doların kaderi belli olacak. Yellen’ın şahin tondaki açıklamalarının ardından yine çok iyi istihdam verileri ile karşılaşırsak Fed’in faiz artıracağı ihtimallerinin güçlenmesiyle Dolar endeksinde yükseliş hız kazanabilir.

Haftanın ilk işlem gününde ekonomik takvim sakin ve İngiltere’de piyasaların kapalı olması sebebiyle hacim düşük olabilir. ECB üyesi Coeure Jackson Hole sempozyumunda ECB’nin para politikası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Fiyat istikrarını sağlamak için gereken neyse yapmaya devam edeceğiz diyen Coeure, bununla birlikte hükümetlerin de desteğine ihtiyaçlarını olduğunu dile getirdi. Bu desteğin gelmemesi durumunda gelenekselin dışındaki para politikası araçlarını kullanmaya başvurabileceklerini söyledi. Hatırlayacağımız gibi enflasyonda beklenen iyileşmeyi bir türlü göremeyen ECB’nin helikopter para bile gündeme gelmişti.

EURUSD üzerindeki baskının bugün de devam ettiğin görüyoruz ve aşağıda 1.1160-40 bölgesi desteğini takip etmeye devam ediyoruz. Dolar endeksindeki yükseliş devam ederse bu seviyenin kırılmasıyla yeniden 1.1100 hedeflenebilir. Hafta sonu Irak Petrol Bakanı’nın üretime tam gaz devam edeceklerini açıklaması ise petrol fiyatlarını baskı altında tutmaya devam ediyor. Ham petrolde 45.70 ve 44.50 seviyelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.