Dolarda Haftayı Hangi Seviyelerde Kapatıyoruz? – 16 Kasım 2018

Haftanın son işlem gününde hem ABD hem AB tarafından veri açısından yoğun bir gün olacak. Yurtiçinde ise sanayii üretimi rakamları takip edilirken, dün piyasaların gözü kulağı Brexit konusunun konuşulduğu Sterlin üzerindeydi. Dün Theresa May’in AB ile olan Brexit anlaşmasını protesto amaçlı bakanların art arda istifa etmeleri sonrası Sterlin Dolar karşısında sert bir düşüş yaşadı.  Perşembe sabahı art arda gelen istifalarda en yüksek profil olan Brexit Bakanı Donminic Raab’ın Twitter yoluyla istifasını açıklamasının ardından sert düştü. Bu olaylar, Başbakan May’in Brexit planı için Parlamento’nun desteğini sağlayabileceğine ve hatta liderliğini sürdürebileceğine ilişkin beklentileri zayıflattı. Zayıf çıkan perakende satışlar verisi de sterlindeki düşüşe katkıda bulundu.  May ise konu hakkında yaptığı açıklamada son nefesime kadar savunacağım açıklaması öne çıkarken, anketlerin Brexit konusunda ters fikirlere dönmesi göze çarpmakta. Sterlin düşüşü önemliyken olası bir parlamento onayında Sterlin’in değer kazanması beklenebilir.  Buna karşın parlamentoda olumsuz görüşler mevcut. Onay çıkmaması halinde daha önce de bahsettiğimiz gibi İngiltere ve sterlin tarafında ciddi sorunlara neden olabilir. 25 kasımda AB liderler zirvesi acil bir toplantı düzenleyecek. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Theresa May’in zirvede görüşülecek olan metni imzalamasını beklediklerini ifade etti. Sterlin’in düşüş yaşaması belki İngiltere açısından bir açıdan olumlu olarak beklenebilir fakat bu uzun vadeli bir etki olacaktır.
GBPUSD paritesine teknik olarak bakarsak önemli bir nokta olan 1.27217 seviyesinden dönüş yapmış olması güçlü bir desteği ifade etmekte fakat EURUSD paritesinde de daha önce gördüğümüz grafiğe benzemesi ve EURUSD tarafında buranın kırılması izlemekte fayda var yorumunu yaptırmakta. Dolayısıyla yukarı yönlü hareketlerde 1.29609, 1.31488 ve 1.34557 direnç noktaları izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1.26540 ve 1.25350 destek seviyeleri önemli olacaktır.

AB tarafında ekim ayı TÜFE rakamları takip edilecek. Aynı zamanda ECB başkanı Mario Draghi konuşması da Euro açısından önemli olacaktır. İtalya endişeleri devam ederken İtalya TÜFE de dikkatle izlenecektir.  ABD tarafında G10 para birimlerinin değer kaybı ile birlikte Dolar endeksinin 96.86 seviyesine gelmiş durumda. Sterlin tarafındaki endişelerle birlikte tahvillere alım gelmesi göze çarpmakta. Her ne kadar dün gelen perakende satışlar ve imalat endeksi rakamları olumlu gelirken aralık ayında faiz artırması beklenen FED’e rağmen tahvillerde yükseliş olmaması dikkat çekmekte. Bu da bize Dolar’ın değer kazanımının karşıt paraların değer kaybı olarak yaşandı.  Bugün ABD sanayi üretim rakamları önemli olacaktır.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak 1 ve 4 saatlik grafiklerde olan kısa zamanlı yukarı yönlü hareket öne çıkmakta. Direnç noktası olan 1.13690 seviyesi kırılırsa 1.14115 ile  hareketin devam etmesi beklenebilir.  Kırılmazsa eğer aşağıda pariteyi 1.12774 ve 1.12283 destek noktaları bekliyor olacaktır.

Yurt içinde bugün sanayi üretim rakamları öne çıkacaktır. Saat 10:00’da açıklanması beklenen veride   -0.2% gelmesi yönünde. Dün USDTRY paritesinde düşüş gözlemlenirken, perde arkasındaki habere bakarsak Amerikan NBC News kanalı, ABD yönetiminin, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayı üzerine Türkiye’yi “yatıştırmak” için FETÖ elebaşı Gülen’in yasal yollarla iadesine ilişkin yolları araştırdığını iddia etti. Buna karşın yapılan açıklamada ABD Dış işleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “ABD yönetiminin, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayı üzerine Türkiye’yi yatıştırmak için Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in iade edilmesini değerlendirdiği” iddiasını yalanlayarak, “Bu iki konu birbiriyle ilgisiz konular.” dedi. Fakat piyasa tarafından olumlu algılanan haber sonrası paritenin 5.3031 seviyesine sert çekilme yaşandığı gözlemlendi. 6 kasımda daha önce de denenmiş olan bu seviyelerin kırılması durumunda 5.2784, 5.2094 ve 5.0442 destek noktaları izlenirken, yukarı yönlü hareketlerde ise 5.4436, 5.5398 ve 5.7050 direnç seviyeleri izlenebilir.

EURUSD

USDTRY

Ons Altın

 

 

 

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.