Dolar Yönünü Tekrardan Yukarımı Çevirdi? – 6 Aralık 2018

ABD piyasalarının kapalı olduğu geride bıraktığımız günde özellikle açılıştan itibaren sakin bir piyasa izlenirken endekslerde açılıştan itibaren oldukça yatay bir görünüm hakim. Hatırlanacağı üzere resesyon beklentileri üzerine endekslerde sert satışlar gelirken ABD tahvillerinin izleyeceği seyir hem endeksler açısından hem de dolar açısından önemli olacaktır. ABD tarafındaki düşüş Asya Ve Avrupa tarafında da etki gösterirken Çin-ABD tarafında gelecek olan pozitif haberler de ABD tarafında pozitif bir hikaye yazılması açısından önemi olacaktır. Ticaret Bakanlığı açıklamasından saatler sonra gelen Bloomberg haberinde Çinli yetkililere ABD’den doğal gaz ve soya fasulyesi ithal etmek üzere hazırlıklara başlamaları söylendiği belirtildi ve görüşme öncesi pozitif bir haber olarak yorumlanabilir. Çin tarafında Yuan değerlenmesi görülürken Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings  resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Çin’in uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunun “A+” ve not görünümünün “durağan” olarak teyit edildiği bildirildi. Karara ilişkin yapılan açıklamada, Çin’in notunun ülkenin güçlü dış finansmanı, güçlü makro ekonomik performansı ve dünyanın ikinci büyük ekonomisi olmasıyla desteklendiği belirtilerek, “Son çeyreklerde yavaşlayan büyüme, daha fazla destekleyici büyüme önlemi lehine ekonomik politika ortamının yeniden ayarlanmasını tetikledi.” denildi. Ayrıca Yuan tarafında pozitif değerlenme görülmesi de gelişen piyasalar açısından olumlu bir gelişme olarak yorumlanabilir. Bugün ABD tarafında ABP tarım dışı istihdam değişikliği, ticaret dengesi rakamları takip edilecek veriler arasında olacak.

AB tarafında Almanya Fabrika siparişleri verisi öne çıkarken Euro açısından önemli olacaktır. Cuma günü gelecek olan ABD tarım dışı istihdam verisi de Euro’nun bu haftaki durumu açısından önemli olacaktır. AB tarafında olan iki önemli konu İtalya ve Brexit hakimken bir yandan da Aralık FED faiz artırma durumu Euro tarafında oldukça baskılı bir durum yaratmakta. Avrupa Birliği’nin (AB) 2019 yılı genel bütçesine göre gelecek yıl birliğin gelirleri 165,8 milyar, harcamaları ise 148,2 milyar Euro olacak. 1.13300 seviyelerinde seyreden bir kur görülürken kapanışların aynı seviyelerde olması bir sıkışmaya işaret olarak yorumlanabilir. EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak yatay kanal olarak 1.13893 ve 1.13167 arası bir kanal olarak oluşurken kanal dışına kırılmalar sert hareketlere sebep olabilir. Yukarıda kanal kırılırsa 1.14396 destek noktası olarak ise 1.12887 noktaları izlenebilir.

Yurtiçinde dün Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Çarşamba günü yayınlanan basın açıklamasında, 4 Aralık’ta Bakan Albayrak başkanlığında gerçekleştirilen Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin (FİKKO) ikinci toplantısında para ve maliye politikalarındaki sıkı duruşun devam edeceği ve Yeni Ekonomi Programı (YEP) eylemlerinin bu çerçevede gerçekleştirileceğinin vurgulandığı belirtildi.

Küresel finansal piyasalardaki gelişmeler ile bunların ülkemiz finansal ve reel sektörüne etkileri ve bu çerçevede alınmakta olan tedbirler;

– Ekonomik dengelenme sürecinin özellikle işgücü piyasasına etkisi ve bu kapsamda istihdama yönelik tedbirler,
– Reel sektör firmalarının finansmana erişimi ve kur risklerinin yönetilmesi,
– Yurt içi türev piyasaların geliştirilmesi ve derinleştirilmesi,
– Yeni Ekonomi Programı’nda ilan edilen ülkemiz finansal mimarisinin yenilenmesi,
– Bankaların sermaye ve likidite yeterlilikleri başta olmak üzere mali bünye değerlendirme çalışmaları,
– Politika yapım sürecinin desteklenmesi amacıyla finansal verilerin kalitesinin artırılması,
– İhracatı destekleyici teşvik mekanizmaları öne çıkarken, Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türk bankalarıyla ilgili değerlendirmesine göre kurum, 2018 son çeyrek ve 2019’da Türk bankalarında düşük büyüme bekliyor. Hem Fitch raporu hem de piyasalardaki belirsizlik ile birlikte son günlerde USDTRY tarafında hareketlilik görülürken 5.3100 seviyesi TL açısından şimdilik geri dönüşlerle birlikte denge noktası olarak göze çarpmakta.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.