Dolar Rallisi Durdurulamıyor! – 7 Ağustos 2018

Yurtiçinde dolar zirvelerini takip ederken, gece de yeni rekorlar gördük ve 5,42 seviyelerine kadar yükseldi. Dünyada ise İran yaptırımları gündeme gelirken İran cumhurbaşkanı Rouhani ABD ile görüşmeye hazırız ama ABD’nin samimi olması gerektiğini söyledi. Bugün itibari ile İran’a ambargolar da devreye girdi. İngiltere tarafından Avrupa ile bir anlaşma olmadan Brexit gerçekleşmesi ihtimali üzerine Sterlin 11 haftanın en düşüğüne geriledi. ABD borsaları Facebook öncülüğünde yükseliş yaşandı. Son olarak ABD seansında Türkiye ETF’lerinde %7 civarı düşüş yaşandı.

USDTRY: TL açısından kötü günler yaşanırken dün parite üzerinde çok sert yükselişler gördük. Merkez Bankasından ROM hamlesi gelse de artık piyasa açısından etkisiz algılanıp sert yükselişini devam ettirdi. Asya seansında 5,42 seviyelerine kadar rekor çıkış gerçekleştirdi ve sonrasında ABD’ye Türk heyetinin gideceği haberleri üzerine 5,27 seviyelerine kadar geri çekilme yaşandı. Reel efektif Döviz kuru endeksi, temmuzda TÜFE bazında 76,01’e geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan geçici verilere göre, 2003=100 bazlı reel efektif döviz kuru endeksi, TÜFE bazında temmuzda bir önceki aya kıyasla 1,02 puan azalarak 76,01’e geriledi. Endeks, haziran ayında 77,03 düzeyinde bulunuyordu.

Teknik olarak pariteye bakarsak sert yükselişler sonrası direnç seviyelerinin etkisiz veya kolay aşılabilir olduğunu gördük. Normalde bu tür yükselişler birkaç ay içinde beklenebilir. Olası geri çekilmelerde 5,1376, 4,9477 ve 4,6159 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü atakların devam etmesi halinde 5,2795, 5,4062 ve 5,4694 seviyeleri takip edilebilir.

EURUSD: ABD cephesinde bugün İş İmkanları ve personel değişim oranı verisi takip edilecek. Euro tarafında ise Almanya haziran ticaret dengesi verisi takip edilebilir. Almanya tarafından gelen fabrika siparişleri verisi %4 değer kaybı yaşarken, Global ekonomi odaklı Almanya’nın Ticaret savaşları etkisi gördüğü söylenebilir. Bu tür veriler de AB üzerinde baskı yaratmakta. ABD tarafında iyi gelen veriler sonrası Başkan Trump kendini tebrik ederek bu başarının arkasında kendisinin olduğunu ima etti. Eski hazine bakanı Summers yaptığı açıklamada ise büyümenin planlanan çerçevede olduğu hatta tam tersi Trump yüzünden ABD’nin yeteri kadar yatırım çekmediğini iletti. İran’a olan ambargonun bugün aktif olması ile birlikte, İran ile iş yapan herkesin cezalandırılacağını açıklaması üzerine AB’nin nasıl bir cephe alacağı merak konusu olacak.

Teknik olarak pariteye bakarsak 1,15517 seviyesinin üstünde tutunduğunu görüyoruz ve güçlü bir destek noktası bir çok defa denenmiş fakat parite bu seviye üstünde tutunmayı başarmış. Dolayısıyla bu seviyenin üstünde tutunması halinde paritenin 1,15734, 1,15928 ve 1,16339 seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü kırılmada ise 1,15232, 1,15106 ve 1,14695 seviyeleri takip edilebilir.

Ons Altın

GBPUSD

USDJPY

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.