Dolar Haftayı Nasıl Kapatacak – 13 Temmuz 2018

Haftanın son işlem gününde yurtiçinde gözler gelecek olan Fitch açıklamalarında olacak. Bilindiği üzere Fitch Türkiye ofisini kapatmış ve sitesinden detaylı analizini kaldırmıştı. Fakat piyasada en iyi notu veren kredi kuruluşu da Fitch olarak gözükmekte.  Seçim sonrası çeşitli kredi derecelendirme kuruluşlarından açıklamalar geldi. Ortak ana fikir siyası cepheden gelecek olan ekonomik yol haritası oldu. Rabobank yaptığı açıklamada piyasaların Berat Albayrak’ı tanımadığı için tepkisinin sınırlı olduğunu somut adım gördükten sonra tepkileri değişeceğini söyledi.  Ayrıca İMF’den gelen açıklamada  Türkiye’deki yeni hükümetin sağlıklı ekonomi politikaları uygulamaya kararlı olduğunu gösterdiğini belirterek “Önemli olan yeni yönetimin sağlıklı ekonomi politikalarına, makroekonomik istikrarı güçlendirmeye ve dengesizlikleri azaltmaya kararlı olduğunu gösteriyor olması.” dedi. Dün Berat Albayrak konuşması sonrası USD/TRY’de 4.77’ye çekilme görsek de kalıcı olmadı ve 4.85 seviyesinden ortalama işlemler gerçekleşti. Albayrak açıklamasında hiç olmadığı kadar etkin bir merkez bankası sözü verdi. Bütün bu açıklamalar tahvil faizinde rekor kırılmasının önüne geçilemedi ve 10 yıllıklar 18.85 seviyesine kadar çıktı. TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistiklerine göre, 6 Temmuz ile biten haftada, Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri 3 milyar 529 milyon dolar artışla 79 milyar 95 milyon dolara yükseldi. Brüt döviz rezervleri, 29 Haziran ile biten haftada 75 milyar 566 milyon dolar seviyesindeydi. Bugün yurtiçi veri akışı bulunmazken ABD cephesinden temmuz Michigan tüketici hassasiyeti verisi sınır etkiler yapabilir. Teknik olarak pariteye bakarsak geri çekilmelerde destek olarak  4.7712 4.6815 ve  4.4905 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise direnç  noktası olarak 4.9622, 5.0635 ve 5.2545 seviyeleri takip edilebilir.

Dün tüm dünyanın gözü NATO ve Trump açıklamalarındaydı. Trump’ın NATO harcamaları konusunda şikayetleri bilinirken Trump’ın NATO’dan çekilme dedikoduları Trump tarafından yalanlandı. Dün ABD tarafında Enflasyon verisi açıklandı ve  tüketici fiyatları Haziran’da aylık bazda beklentilerin altında artış kaydetti. Yıllık bazda ise enflasyon 2012’den beri en yüksek artışı gerçekleştirdi. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre TÜFE Haziran’da aylık % 0.1, yıllık % 2.9 arttı. Çekirdek enflasyon ise yıllık %2.3 ile Ocak 2017’den beri en büyük artışı kaydetti, aylık artış ise %0.2 oldu. Enerji maliyetleri bu dönemde %0.3 düştü. Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu ancak ithal edilen mallara uygulanan gümrük vergisinin büyüme üzerinde olumsuz etkisi olabileceğini kaydetti. Powell, ayrıca enflasyonun kademeli olarak yükseldiğini ifade ederek, “Enflasyon şu anda yüzde 2 seviyesine dokunmak üzere. Yani hedefimize çok yakınız. Ancak hedefi tamamen tutturduğumuzu söyleyemem. Burada henüz zafer ilan etmiyoruz” diye konuştu. Dolayısıyla ABD dolarının güçlenmeye devam edeceği ABD tarafından gelen veriler ile devam edeceğine benziyor. Avrupa tarafında ise rekor düşük faizlerin enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar bu seviyelerde kalacağı açıklandı. Dün özellikle medya hisseleri öncülüğünde artıda kapatan Avrupa borsaları ile EUR/USD üzerinde baskı devam etmekte. Fakat Avrupa tarafında enflasyona dair iyimser havanın hakim olduğu söylenebilir. ABD tahvillerinden çıkan paranın tekrar ABD borsalarına gittiğini söyleyebiliriz zira endekslerde yükseliş devam etmekte ayrıca bilanço dönemi olduğu için ABD borsalarındaki bu hareketin devam etmesini bekleyebiliriz. New York Borsasında dünü 1.755 dolardan tamamlayan Amazon hisseleri, bugün yüzde 2.4 artışla 1.798 dolara kadar tırmandı. Bugün gün içinde Morgan Stanley ve Well Fargo bilançoları ABD Vadelilerinde primli işleme sebep olabilir. EUR/USD paritesine teknik olarak bakarsak aşağı yönlü hareketlerde destek noktası olarak 1.16848, 1.16262 ve 1.15803 noktaları takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde direnç noktası olarak ise 1.16943, 1.17180 ve 1.17639 seviyeleri takip edilebilir.

USD/JPY paritesine göz attığımız da dolar tüm dünyada değer kazanmaya devam ederken yen üzerindeki baskısını sürdürdü ve paritenin 112.75 seviyelerine kadar yükselmesine sebep oldu. Asya piyasalarındaki satış ve ticaret savaşlarının Çin ile ilişikli olan ülkeleri etkileyeceği korkusu ile paritede sert yükselişlerin olduğunu gördük. Japonya’dan bu sabah Mayıs ayı sanayi üretim verisi açıklandı ve beklentiler dahilinde 0.2 olarak geldi. ABD doları devam ettikçe güçlü geri çekilme hareketleri beklenmeyebilir. Fakat teknik olarak günlük grafikte yükseliş RSİ tarafından desteklenmemekte ve paritede yakın zamanda bir düzeltme hareketi görülebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde 112.076, 111,639 ve  110,928 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 112,787, 113,061 ve 113,772 direnç seviyeleri takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.