Dolar Endeksinde Yükseliş Sona Mı Eriyor? – 29 Kasım 2016

Dolarda Yükseliş Sürecek Mi?

Bugün ABD’den üçüncü çeyrek büyüme verisinin yukarı yönlü revize edilmesinin ardından CB tüketici güven endeksinin de 107.1 ile beklentilerin çok üzerinde artış göstermesi Dolar için pozitif olsa da Dolar endeksi tam aksi yöne tepki vererek yönünü aşağı çevirdi.

Dolar endeksi üzerinde baskı oluşması sebebiyle EURUSD’de de alıcıların devreye girmesiyle birlikte 1.0630 bölgesine doğru bir yükseliş yaşandı ve parite günün zirvesini gördü. GBPUSD de 1.25 üzerine kadar tırmanmayı başardı ve Altın verdiklerinin büyük bir kısmını geri alarak neredeyse 1190’lara kadar toparlandı.

Tabi ki günlerdir devam eden Dolar rallisini ardından gelen kar alımlarıyla birlikte bu tür hareketler görmemiz son derece normal ancak bu hafta Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerinde iyileşme yaşanması halinde Dolar yerini yeniden sağlamlaştıracaktır diye düşünüyoruz.

Avrupa Borsaları’na baktığımızda ise Almanya DAX endeksinin %0.41, Fransa CAC endeksinin %0.96 ve İspanya IBEX endeksinin %0.33 primle günü geride bıraktığını görüyoruz. İngiltere FTSE endeksinde ise %0.36’lık bir kayıp varken BIST 100 de günü %1.05 kayıpla tamamladı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.