Dolar Endeksi Bu Gelişmeyi Bekliyor – 11 Ekim 2016

Dolar Endeksinde Yükseliş Sürüyor

Haftanın ikinci işlem gününde Avrupa Borsalarının rengi kırmızı. Almanya DAX %0.42, İngiltere FTSE %0.35, Fransa CAC %0.53 ve İspanya IBEX endeksi günü %0.24 kayıpa geride bıraktı. BIST 100’de günü %0.25’lik hafif kayıpla yatay tamamladı. Bugün ekonomik takvimde açıklanan verilere bakacak olursak :

Japonya’dan cari denge 1.98 trilyon yen ile beklentilerden iyi geldi ancak USDJPY’de etkisi sınırlı oldu.

Euro Bölgesi’nden ZEW ekonomik hissiyatı 12.3 ile beklentilerden iyi geldi ancak EURUSD üzerindeki baskı devam ediyor.

ABD’den istihdam piyasası koşulları endeksi -2.2 ile önceki veriden kötü gelse de paritelerde etkisi beklediğimiz gibi sınırlı oldu.

Avrupa Merkez Bankası üyesi Mersch ise para politikalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Eğer politikalarımız olmasaydı şuan ekonominin daha kötü şartlarda olacağını belirten Mersch, maliye politikasının artık daha büyük rol oynaması gerektiğini söyledi.

Euro Bölgesi üçüncü çeyrekte momentum kaybetti diyen ECB üyesi deflasyon risklerinin son derece düşük olduğunu sözlerine ekledi ancak gelen açıklamaların EURUSD’de etkisi sınırlı oldu.

Bugünün en çıkan gelişmesi ise şüphesiz Dolar endeksinin 97.00 direncini kırmasıyla 97.50 üzerine kadar yükselmesi oldu. Yarın yayınlanacak olan FOMC tutanakları öncesi piyasalar Dolar tarafında kalmaya devam ediyor. Ancak yarın akşam Aralık ayına yönelik çıkacak olan mesajları yakından takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.