Clinton ve Trump İkinci Kez Karşı Karşıya Geldi – 10 Ekim 2016

Clinton vs Trump Bölüm 2

Yeni haftaya merhaba dedik ve haftanın ilk işlem gününü Japonya Nikkei %0.23 ekside tamamlarken Avustralya ASX %0.15, Güney Kore KOSPI endeksi %0.15 kazançla geride bıraktı. Çin endeksleri ise %1’in üzerine artıda.

Hafta sonu yaşananları dün akşam ki raporumuzda incelemiştik bu yüzden sözü fazla uzatmadan yaşanan bir diğer önemli gelişmeye, yani Başkanlık seçimi öncesi Hilary Clinton – Donald Trump arasında gerçekleşen ikinci münazaraya geçelim. Ancak münazaranın da öncesinde pazar günü yayınlanan Cumhuriyetçi aday Donald Trump’ın 2005 yılında çekilen, kadınları aşağılayıcı ve küfürlü videosunun ortaya çıkması büyük tartışma yarattı.

Videonun yayınlanmasından sonra 10’un üzerinde Cumhuriyetçi siyasetçi Trump’tan desteklerini çektiğini açıkladı ve Meksika Pezosu da Trump’ın oy kaybedeceği beklentisi ile haftaya güçlü bir başlangıç yaptı. Hatırlayacağımız üzere ilk münazarada Clinton’ın galip çıkmasıyla yine MXN tarafında bir değer kazanımı görmüştük. Trump’ın Meksika’yı hedef alan söylemleri yüzünden kendisinin Başkanlık yarışında güç kaybetmesi MXN’ye pozitif yansıyor.

Münazaradan sonra ise MXN verdiklerinin bir kısmını geri alırken anketlerin büyük çoğunluğu yine Clinton’ın galip çıktığını işaret etse de bu kez Trump’ın kazandığını işaret eden anketler de yok değil. Seçimler 8 Kasım’da gerçekleşecek ve biz de her hafta olduğu gibi anketlerdeki son durumu sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bugün ABD ve Kanada’da piyasalar kapalı olacak. Bu yüzden hacim düşüklüğü yaşanabilir ve ekonomik takvimde de açıklanacak birincil derecede önemli bir veri karşımıza çıkmıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.