Çin’den 3 Veri, 3 Hayal Kırıklığı

Hareketli geçen bir haftayı geride bıraktık ve yine birbirinden önemli gelişmeler ile dolu bir hafta bizleri bekliyor. Hafta sonu yaşananlara hızlıca göz atacak olursak San Francisco Fed Başkanı Williams’ın açıklamalar geldi. Fed’in önümüzdeki dönemde gelecek olan ekonomik verilere göre bu yıl 2 veya 3 faiz artışının hala makul olabileceğini söyledi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’den ise dün önemli veriler geldi. Büyümenin öncü göstergelerinden olan sanayi üretimi %6.0 ile beklentilerin altında kaldı. Sabit varlık yatırımı da %10.5 ile beklentilerin altında kalırken perakende satışlar ayı şekilde %10.1 hayal kırıklığı yarattı. Çin’den gelen verilerin hayal kırıklığı yaratmaya devam etmesi ve büyümedeki yavaşlamanın yeniden kendini göstermesi ile piyasalardaki tedirginliğin arttığına şahit olabiliriz.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney ise yaptığı açıklamalada bu hafta ki toplantı sonrası İngiltere’nin AB’den ayrılması durumunda önümüzdeki yıllar için resesyon riskleri ile karşı karşıya kalabilir uyarısını savundu. Merkez Bankası’nın görevinin ileri dönemlerde oluşabilecek riskleri belirlemek ve dile getirmek olduğunu, bunun insanların vereceği kararlara bir müdahale niteliğinden olmadığını söyledi. Ekonominin kötüye gitmesi durumunda ise BOE’nin “çok çok yüksek ihtimal” ile faiz indirmeyeceğini düşündüğünü belirtti.

Yarın Almanya, Fransa ve İsviçre’de piyasalar kapalı olacak. Ekonomik takvimde de pariteleri etkileyecek önemli veriler karşımıza çıkmıyor. Bu yüzden piyasalar haftaya sakin bir başlangıç yapabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.