Cılız Ekonomik Takvim Sakin Seyir – 14 Ağustos 2017

Günün Ardından

Haftanın ilk işlem gününün sonlarına yaklaşırken piyasalar sakin bir gün geçirdi diyebiliriz. Gün içerisinde ekonomik verilere baktığımızda cılız bir takvim olsa da Asya kanadından gelen verilerle birlikte, Avrupa tarafından gelen verileri takip ettik. Günün ilk saatleri Japonya’nın büyüme performansı ile birlikte piyasalara açılış yaptık. Veri beklentilerin üzerinde gelerek 2. Çeyrekte %2.4 büyüme gerçekleştirdi. Piyasalarda beklentiler %1.2 idi. Piyasalarda algı jeopolitik risklerde olduğundan bu veri sert hareketlilik yaşatmadı. Ardından sabaha doğru Çin’den Sanayi Üretimi verisi geldi. Beklentilerin altında gelen veri %6.4 olarak gerçekleşti. Beklentiler %7.2 idi. Beklentilerin altında gelen veri ile birlikte Çin ekonomisinde bir yavaşlama olduğu gözlemlendi.

Avrupa kanadına baktığımızda ise Sanayi Üretimi Haziran ayında bir önce ki aya kıyasla gerileme gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı ayında ise %2.6 artış kaydetti. Avrupa Birliği’nde ise %0.5 azalış gerçekleşti. Ülkelere baktığımızda haziran ayında bir önce ki aya göre en yüksek azalış (%7.5) İrlanda’da gerçekleşti. En fazla yükselişte ise (%3.4) Lüksemburg dikkat çekti. Sanayi Üretimi dendiğinde tabii ki ilk olarak Almanya merak ediliyor. Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden biri olan Almanya’da ise sanayi üretimi haziran ayında aylık bazda azalsa da, yıllık bazda artış gerçekleşti. EUR/USD paritesine dönecek olursak gün içerisinde 1.18’li seviyelerde açılış gerçekleşse de, aşağı yönlü hafif hareketlerle 1.17 seviyelerinde fiyatlamalar yaşandı. ABD ve K.Kore arasında ki sıcak gelişmeler ile dolarda ki baskıdan destek bularak yukarı yönlü hareketler gerçekleştiren EUR/USD paritesi, risklerin kısmen azalması ile birlikte hafif aşağı yönlü hareketler yaşadı. Teknik olarak baktığımızda 1.18637 – 1.19045 – 1.20029 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde 1.17653 – 1.17077 – 1.16093 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Amerika tarafına dönecek olursak gözler Çarşamba günü gerçekleşecek olan Jackson Hole toplantısına çevrilmiş durumda diyebiliriz. Amerika’nın Wyoming eyaletinin küçük bir kasabası olan Jackson Hole’da 1978 yılından beri FED sempozyum düzenliyor. Sempozyumda değerli akademik sunumlar yapılırken, FED Başkanı’da konuşma gerçekleştiriyor. Bu sebeple Çarşamba günü gerçekleşecek olan FOMC Tutanakları yakından takip edilecek. Kuzey Kore ile olan sürtüşmede tansiyon yavaş yavaş azalmışa benziyor. USD/TRY paritesi günü 3.53 seviyelerinde açtı. Gün içerisinde aşağı yönlü hareketler ile birlikte 3.52 seviyelerinde fiyatlamalar yaşadı. Teknik olarak 3.5424 – 3.5511 – 3.5674 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 3.5174 ve 3.4924 seviyeleri destek noktaları oluşturabilir.

Kuzey Kore ve Amerika arasında ki gerilimlere ek olarak ABD’den beklentilerin altında gelen enflasyon verisi ile birlikte yukarı yönlü hareketler sergileyen ons altın fiyatlarında 1288 seviyelerinde açılış gerçekleşse de, gün içerisinde gerilimin zayıflamasıyla birlikte hafif aşağı yönlü fiyatlamalar yaşandı. 1283 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan ons altında 1287.92 – 1294.54 – 1298.68 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1277.16 ve 1266.40 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.