Büyüme Verisi Öncesi Dolar Yükselişte – 10 Eylül 2018

Cuma günü takip ettiğimiz ABD Tarım Dışı istihdam verisi sonrası güçlü dolar trendinin devam etmesini kalıcı hale getirdi. Veriye baktığımız zaman 201 binlik bir istihdam artışı ve ortalama saatlik kazançlarda da beklenti üzerinde %0.4 artış görüldü. İşsizlik ise piyasa beklentisinin hafif altında kalırken %3,9 olarak geldi. Bu durum Amerika’nın tam istihdam seviyesine yakın olduğu söylenebilir. Rapor sonra FED’in 26 Eylülde gerçekleştireceği toplantıda faiz artıracağına dair beklentiler güçlenmiş oldu. ABD iki devlet tahvili 2.70 seviyesinde seyrederken tarihi zirveye geldi. Dolar endeksi ise %0.08 oranında artarak 95.46 seviyesine geldi. Bunun dışında Trump tarafından yapılan açıklamada hali hazırda Çin’e gelecek 200 milyar dolarlık tarife harici 267 milyon dolarlık ek verginin kendisinin istemesi halinde hazır olduğunu söyledi. Bu açıklama piyasalar üzerinde kaygı yaratırken endekslerin görünümünü eksiye çevirdi. Bilindiği gibi böyle bir hamlenin Çin’de üretim yapan ABD’li şirketlerin maliyetlerini artıracağı söz konusu olması sebebi ile endişe yaratmaya devam ediyor. Trump ise buna karşılık fabrikalarınızı ABD’ye taşıyın yanıtını veriyor.

Bu hafta ekonomik veri bakımından hareketli bir hafta bizleri bekliyor. FOMC üyelerinin konuşmalarının yanı sıra ABD’den İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı, ÜFE, Perakende Satışlar gibi verileri açıklanacak. Avrupa tarafında ise bu hafta Avrupa Merkez Bankası toplantısını takip edeceğiz. Avrupa’da sorun olarak İtalya dikkat çekerken Avrupa’da faiz artırımı beklentisi hakim değil. Son açıklanan Almanya sanayi üretim rakamları beklentiyi karşılamadı ve ABD’den gelen olumlu veriler sonrası Euro tarafında baskılanma gördük. EUR/USD paritesine teknik olarak bakarsak 30 ve 60 günlük hareketli ortalamanın altında fiyatlanmaya devam ettiğini görüyoruz. Dolar endeksindeki değer kazanımının sürmesi durumunda paritede düşüş hareketinin devam ettiğini görebiliriz. Olası düşüş hareketinde sırasıyla 1.1519, 1.1485 ve 1.1386 destekleri takip edilebilir. Yukarı yönlü ataklarda ise 1.1618 direncinin test edildiğini görebiliriz. Seviye üzerinde bir fiyatlama halinde ise 1.1683 ve 1.1782 yeni direnç seviyeleri olarak aktif olabilir.

Yurtiçinde ise yine oldukça önemli bir haftaya giriş yaptık. Bugün TSİ 10:00’da büyüme GSYİH verisini takip edeceğiz. Açıklanan büyüme verisinin yükselişle başlayan USD/TRY üzerinde volatilite yarattığını görebiliriz. Ardından gözler 13 Eylül Perşembe günü Para Politikası Kurulu’nun toplantısına çevrilecek. TCMB’nin daha önce gerçekleştirdiği basın duyurusunda faiz artırımı için bu toplantıyı işaret ettiğini hatırlatmakta fayda var. Para Politikası Kurulu toplantısından 400 baz puan gibi bir faiz artırımı beklentisi mevcut. Özellikle Cuma günü Dolar karşısında TL kazanım izlediğimiz paritede, Merkez bankasının VİOP eylül ve ekim kontratlarında yaptığı 260 bin işlem dikkat çekmekte. Bu haber bir çok tartışmalara sebep olurken USD/TRY paritesinin 6.4100 seviyelerine kadar gerileme gerçekleştiğini izledik. Bir diğer yurtiçi gündem ise Rusya’nın Suriye’nin İdlib kentine yaptığı saldırılar olarak karşımıza çıkmakta. Hafta sonu İran’da gerçekleşen Suriye üçlü zirvesi oldu. Türkiye ateşkes isterken Rusya buna karşıt bir tutum sergiledi. Bu ayın 14’ünde ayrı bir Rusya, Türkiye, Fransa, Almanya zirvesi söz konusu olacak. USD/TRY paritesine teknik olarak bakarsak saatlik grafikte 30 ve 60 saatlik hareketli ortalamanın altında fiyatlanması dikkat çekerken yeni bir trend oluşumu olduğunu söylemek için erken. Toplantıya kadar yüksek volatilite görebileceğimiz paritede düşüş hareketinin devam etmesi halinde destek noktası olarak 6.3732, 6.3183, 6.2331 seviyeleri takip edilebilir. Haftaya yükseliş ile başlayan ve 6.4740 seviyelerinde fiyatlanan paritenin yukarı yönlü ataklarını sürdürmesi halinde sırasıyla 6.5451, 6.6887 ve 6.7643 dirençleri takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.