Bugün Brexit Anketleri ve Yellen Bekleniyor

Bugün ekonomik takvimde Kanada verileri dışında önemli bir verinin açıklanmayacak olması ile piyasalarda bütün dikkatler Brexit referandumu ve dünün ardından bugün de saat 17.00’da mikrofon başına geçecek olan Fed Başkanı Janet Yellen’ın konuşmalarında olacak.

Dün Yellen’dan faiz artışlarına yönelik temkinli açıklamalar geldiğine şahit olmuştuk ve bugün dolar endeksi üzerinde bir miktar baskı oluştuğunu görüyoruz. Ancak bugün yeni referandum anketlerinin yayınlanacağı uyarısını da yapalım. Referanduma bir gün kala yayınlanacak olan bu anketlerin paritelerde önemli etkisi olabilir. GBPUSD’nin yanında ALTIN ve EURUSD’da da sert hareketler görülebilir.

Yurt içine baktığımızda ise tüketici güveni Haziran ayında artış göstererek 69.4 ile önceki veriden iyi geldi. Ancak gelen veri TL için pozitif olsa da USDTRY’de önemli bir etkisi olmadı. Sabah saatlerinde 2.9150’lere kadar tırmanan kurda yeniden 2.90 bölgesine doğru bir geri çekilme yaşanmış durumda. Bu bölgenin kırılması durumunda 2.88 önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yarın referandumdan AB’den çıkalım sonucunun çıkmasıyla USDTRY’de hızlı bir yükseliş yaşanabileceği ihtimallerini de belirtelim.

ECB üyelerinden ise Brexit’e yönelik açıklamalar geldi. Hansson, Brexit’in gerçekleşmesi durumunda yalnızca İngiltere ve Euro Bölgesi’nin değil, global ekonominin olumsuz etkileneceğini söyledi. Liikanen ise Brexit’in doğuracağı her sonuçla ECB’nin baş edeceğinin altını çizdi.

Bugün 15.30’daki Kanada verilerinin dışında 17.30’da açıklanacak olan petrol stokları verisi ile hem petrol fiyatlarında hem de USDCAD’de önemli fırsatlar karşımıza çıkabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.