Bu Hafta Neler Bekleniyor – 11 Mart 2019

Piyasalar geçtiğimiz hafta oldukça hareketli günler yaşadı. Ve bu hareketli geçen haftayı geride bırakırken yeni haftaya başlıyoruz. Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda bu haftada piyasaları önemli ekonomik veriler bekliyor. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta Cuma günü Amerika’dan gelen Tarım Dışı İstihdam verisini takip etmiştik. Gelen veri Amerika’da tarım dışı istihdamın Şubat ayında 20K arttığını gösterdi. Piyasalardaki beklentiler ise 180K artış olacağı yönündeydi. Beklentilerin oldukça altında gelen bu rakamlar ise yaklaşık olarak son 17 ayın en düşük artışı olarak kayıtlara geçti. Böylelikle Amerika’da ekonominin yavaşladığı izlenimi oluştu. Bununla birlikte işsizlik oranı ise %3.8 olarak gerçekleşti. Beklentiler ise %3.9 idi. Merakla beklenen ortalama saatlik kazançlar ise aylık %0.4 ile beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise %0.3 idi. Yıllık bazda ise veri %3.4 oranında artış gerçekleştirdi. Piyasalar bu veri ile birlikte ‘Fed planlarında değişikliğe gidebilir mi?’ soruları oluşmaya başladı. Fakat beklentilerin altında gelen bu veri ile birlikte piyasalarda Fed’in yıl içerisinde enflasyon oranlarında gözle görülebilir bir yükseliş yaşanmadığı sürece faiz artışlarına gitmeyebileceği algısı ağırlığını koruyor. Beklentilerin altında gelen veri ile birlikte Cuma günü USD/TRY paritesi aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve 5.42 seviyelerini test etti. Ve parite geçtiğimiz haftayı bu seviyelerin yakınlarında kapadı. Yeni günde ise aynı seviyelerde fiyatlanan USD/TRY paritesinde ilk olarak yurtiçinden gelen verileri takip edeceğiz. Sabahın erken saatlerinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekonomiye ilişkin 2018 yılının son çeyreğine ait büyüme rakamlarını açıklayacak. Bilindiği gibi Türkiye; geçtiğimiz yılın ilk çeyreklik döneminde %7.4, ikinci çeyreklik döneminde %5.2, üçüncü çeyreklik döneminde ise %1.6 oranında büyüme gerçekleştirmişti. Şimdi piyasalar sabah saat 10.00’da açıklanacak olan bu veriyi bekliyor ve söz konusu veri TL varlıklarında volatilitenin artmasına neden olabilir. An itibari ile 5.44 seviyelerinde fiyatlamalar yaşayan USD/TRY paritesini teknik olarak incelemeden önce haftalık ekonomik takvime bakalım. Az önce bahsettiğimiz gibi piyasalar yurtiçinden gelen büyüme verisini takip edecekler. Ardından TSİ 15.30’da Amerika’dan Perakende Satışlar verisi izlenecek. Bununla birlikte Salı günü ABD Tüfe; Çarşamba günü ABD Üfe; Cuma günü Euro bölgesi Tüfe verileri öne çıkan konular olarak dikkat çekiyor. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.4749 – 5.5106 – 5.5686 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.4169 – 5.3946 – 5.3366 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Avrupa kanadına baktığımızda ise Brexit konusu halen ‘kambur’ olarak kalmaya devam ediyor. Bu konunun halen belirsizliğini koruması hem Euro varlıklarına hem Sterlin varlıklarına baskı uyguluyor. Bu konu hakkında Salı günü kritik bir oylama daha yapılacak. Bilindiği gibi İngiltere Parlamentosu yılın ilk ayında Brexit anlaşmasını tarihi bir fark ile reddetmişti. Tekrar Salı günü parlamento Brexit oylaması gerçekleştirecek. Eğer bu oylamada da anlaşma sağlanamazsa ertesi gün anlaşma olmadan ayrılık konusu oylanacak. Eğer bu oylamada ‘Anlaşma Olmadan Ayrılık’ reddedilirse bu kez parlamento Perşembe günü ‘Brexit’in Ertelenmesi’ni oylayacak. Bu oylamalar öncesi İngiltere Başbakanı Theresa May; Brexit anlaşmasının desteklenmesinin gerektiğini, reddedildiği taktirde kimsenin ne olacağını bilemeyeceğini, anlaşma ile sağlanan güvenceler olmadan ayrılığa zorunlu kalınabileceğini belirtti. Bu sebeple bu konu hakkında gelecek olan haber akışları özellikle Euro ve Sterlin varlıklarında volatilitenin oldukça artmasına sebep verebilir. An itibari ile 1.29 seviyelerinde fiyatlanan GBP/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.30874 – 1.31570 – 1.32754 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.29650 – 1.29202 – 1.28018 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarına baktığımızda ise Cuma günü Amerika’dan gelen verilerin fiyatlamalara pozitif yansıdığı görülüyor. ABD’den gelen verilerin piyasaları tatmin etmemesi ve bununla birlikte doların değer kayıpları yaşaması yatırımcıları altına itti ve ons altın yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Yeni haftada piyasalar küresel riskleri yakından takip etmeye devam edecekler. Bununla birlikte Amerika’dan gelecek olan ekonomik veriler ve Avrupa kanadında ki Brexit konusu da fiyatlamaları etkileyebilecek başlıca unsurlar olarak yer alacak. An itibari ile 1297 seviyelerinde fiyatlanan XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1304.33 – 1310.32 – 1325.87 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1288.78 – 1279.22 – 1263.67 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.