Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor – 12 Şubat 2018

Trump’ın güçlü dolar istiyorum mesajıyla birlikte geçtiğimiz hafta FOMC üyelerinin ağırlıklı olarak 2018 yılında üç faiz artırımının uygun olabileceği ve enflasyonun da orta vadede hedeflenen seviyelere geleceği yönünde yaptıkları iyimser açıklamalar, dolar üzerinde pozitif fiyatlamayı beraberinde getirdi. Yeni haftada Dolar Endeksinin yükselişine ara vermesi ve hafif geri çekilmesiyle birlikte dolar birçok para birimi karşısında haftaya kayıp ile başladı. Özellikle ons altında ciddi bir volatilite yaşandı. Geçen hafta 1307 dolara kadar çekilen ons altın güne yükseliş ile başlayarak 1327 seviyelerini test ettikten sonra bir miktar geri çekildi ve an itibariyle 1324 seviyelerinde seyrini sürdürüyor. Ons altın yukarı yönlü seyrini sürdürürse 1330.20 direncini test ettiğini görebiliriz. Seviyenin aşılması ile birlikte 1335.45 ve 1343.50 dirençleri takip edilebilir. Geri çekilmelerde takip edeceğimiz destek seviyeleri 1316, 1312.75, 1307.10 olarak söylenebilir.

Bu hafta bizi hangi verilerin beklediğine göz atacak olursak haftaya veri bakımından cılız bir başlangıç yaptığımızı görüyoruz. ABD’nin üretimini artırması ile birlikte stoklarda yaşanan artış sonrası 60 doların altına gerileyen ham petrolü yakından ilgilendiren OPEC Aylık Rapor takip edilecek. İngiltere Para Politikası Üyelerinin açıklamalarının ardından gözler ABD’ye çevrilecek ve Ocak ayına ait Federal Bütçe Dengesi verisi takip edilecek. Salı günü İngiltere’den enflasyon verileri takip edilecek. Çarşamba günü Japonya büyüme verisiyle birlikte güne başlayacağız. Ardından Almanya enflasyon ve büyüme verilerini takip edeceğiz. Sonrasında Euro Bölgesi büyüme verisi takip edilecek ve gözler ABD’ye çevrilecek. Ocak ayına ait enflasyon verileri takip edilecek. Çekirdek enflasyonun Ocak ayında %0.2 olarak açıklanması bekleniyor. Yoğun veri akışının devam edeceği Çarşamba günü ABD Perakende Satışlar verisi sonrası Ham Petrol Stokları takip edilecek. Perşembe günü yurtiçinde Çeyreklik İşsizlik Ortalaması ve Bütçe Dengesi takip edilecek. Ardından ABD ÜFE ve Fed İmalat Endeksi verileri takip edilecek. Haftanın son işlem gününde de İngiltere’den Perakende Satışlar, ABD’den de İnşaat İzinleri verilerini takip edeceğiz. ABD ve Euro Bölgesinden gelecek yoğun veri akışıyla birlikte bu hafta daha volatil bir EUR/USD paritesi görebiliriz. Özellikle ABD tarafından gelecek enflasyon verisi haftanın en önemli verisi olarak nitelendirilebilir. Fed’in para politikasını yakından ilgilendiren enflasyonun orta vadede %2’lik hedefine ulaşması oldukça önemli. Bu sebeple enflasyon tarafından gelecek pozitif sinyaller dolar endeksinde yukarı yönlü atakları beraberinde getirebilir ve EUR/USD paritesinin 1.21’li seviyelere doğru geri çekildiğini görebiliriz. Haftaya yükseliş ile başlayan parite 1.2280 seviyesinde fiyatlanmasını sürdürüyor. Yükselişin devam etmesi halinde sırasıyla 1.2340, 1.2390 ve 1.2460 direnç seviyelerini test ettiğini görebiliriz. Geri çekilmelerde ise 1.2230, 1.2175 ve 1.2050 destekleri takip edilebilir.

OPEC’in petrol arzını kısmaya yönelik hamlelerine rağmen ABD’de yaşanan petrol rezervlerinin yükselmesi fiyatlara olumsuz yansıyor. Yeni haftada açıklanacak stok verilerinde de bu artışın sürmesi bekleniyor. Bu yüzden hafta içerisinde açıklanacak petrol stok verisi oldukça önemli Geçen hafta 65 dolarlardan düşüşe geçen ham petrol, yeni haftada 59.75 dolar seviyelerinde fiyatlanıyor. Düşüşün sürmesi halinde 58.80, 57.60 ve 55.40 önemli destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü ataklarda ise 60.65, 61.60 ve 63.25 dirençleri takip edilebilir.

 

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.