Brexit’e Adım Adım – 12 Mart 2019

Piyasalar haftanın ilk işlem gününü geride bırakırken, yeni işlem gününe yavaş yavaş başlanıyor. Bilindiği gibi yurtiçinde yeni haftaya hızlı bir giriş yapıldı ve dün Türkiye büyüme verisi takip edildi. Dün sabah saatlerinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ‘nun açıkladığı veriye göre Türkiye ekonomisi geçtiğimiz yıl %2.6 oranında büyüdü. Ek olarak 2018 yılının dördüncü çeyreğinde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH çeyreklik bazda %2.4 oranında daraldı. Bununla birlikte dördüncü çeyrekte %3 daralma yaşandı. Yurtiçinde dün takip edilen bir diğer ekonomik verilerden biride Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın açıkladığı Ocak 2019 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verisiydi. Açıklanan veriye göre Türkiye’nin cari işlemler açığı Ocak ayında 813 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Beklentilerin altında gelen büyüme verisi ardından JP Morgan Türkiye’nin 2019 büyüme tahminini değiştirdi. Buna göre kurum Türkiye’nin 2019 büyüme tahminini %0.2 seviyesinden -%0.9 seviyesine düşürdü. Piyasaları tatmin etmeyen bu veriler ile USD/TRY paritesi yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve 5.46 seviyeleri test edildi. Ardından bu seviyelerde uzun süre tutunma yaşanmadı ve ardından aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Amerika kanadına baktığımızda ise dün Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı perakende satışlar verileri takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de perakende satışlar Ocak ayında %0.2 artış gerçekleştirdi. Bilindiği gibi Aralık ayında sert düşüş yaşanmış ve bu sebeple Ocak ayında beklenti değişim olmaması yönünde şekillenmişti. Her ne kadar bu veri beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşse de, Amerika ekonomisinin 2019 yılına yavaş bir başlangıç yaptığı izlenimini değiştirmedi. Özellikle Cuma günü gelen tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin oldukça altında olan 20K olarak açıklanması henüz işlerin tam olarak rayına oturmadığı izlenimini oluşturdu. Gün içerisinde ekonomik takvime baktığımızda ise ABD kanadından gelecek olan Tüfe verisi dikkat çeken veriler arasında yerini alıyor. TSİ 15.30’da gelecek olan veri küresel bazda volatilitenin artmasına sebep verebilir. Tüm bunlar ışığında an itibari ile 5.43 seviyelerinde fiyatlanan USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.4591 – 5.4773 – 5.5121 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.4243 – 5.4077 – 5.3729 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Avrupa kanadına baktığımızda ise kritik bir hafta yaşanacağı söylenebilir. Uzun süredir hem Euro hem Sterlin tarafına baskı yapan Brexit konusu halen belirsizliğini koruyor. Bugün İngiltere Parlamentosu Ocak ayında tarihi fark ile reddedilen Brexit sürecine ilişkin oylama yapacak. Oylama öncesi AB Komisyonu Başkanı Jean Claude ile May bir araya gelerek ortak bir açıklama gerçekleştirdiler. May tedbir maddesi konusunda İngiliz Parlamentosunun istediği değişiklerin sağlandığını vurguladı. Bu madde üzerindeki değişiklik Parlamentonun bu akşamki oylamada pozitif yaklaşım sergilemesine sebep olabilir. Hatırlayacağınız gibi tedbir maddesi İngiltere’ye bağlı olan Kuzey İrlanda’nın Brexit sonrası AB üyesi İrlanda ile arasına fiziki bir sınır girmemesini içeriyordu. Ocak ayında reddedilen anlaşmanın bu sefer geçmesi muhtemel görünüyor. Tüm bu gelişmelerin ışığında an itibari ile 1.32 seviyelerinde fiyatlanan GBP/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.32283 – 1.33044 – 1.35145 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.30942 – 1.30162 – 1.29041 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarına baktığımızda ise Cuma günü Amerika’dan gelen tarım dışı istihdam verisinin oldukça kötü gelmesi ile yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşandığı görülmüştü. Fakat doların küresel bazda yeni haftaya toparlanma hareketleri ile başlaması ile birlikte altın fiyatları hafif aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Küresel anlamda baktığımızda ABD – Çin arasındaki ticaret savaşları, Brexit sürecinin belirsizliği gibi konular zaman zaman küresel risk unsurlarını ortaya çıkarıyor ve buda ‘güvenli liman’ ihtiyacının oluşmasına neden oluyor. Bu konular fiyatlamalar için yakından takip edilmeye devam edilecek. An itibari ile 1296 seviyesinde fiyatlanan XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1298.19 – 1302.99 – 1311.63 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1289.55 – 1285.71 – 1277.07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.