Brexit Çıkmazı Sürüyor – 14 Mart 2019

Piyasalar haftanın dördüncü işlem gününe başlarken İngiltere’de ki oylamalar yakından takip ediliyor. Bilindiği gibi haftanın ikinci işlem günü İngiltere Parlamentosu Brexit anlaşmasını oylamış ve bu oylama tekrar reddedilmişti. Bu oylama sonrası dün gece ‘anlaşmasız Brexit’ oylaması yapıldı. Piyasaların merakla takip ettiği bu oylamanın sonucu akşam saatlerinde açıklandı. Buna göre anlaşmasız Brexit düzenlemesi 308’e 312’lik oyla reddedildi. Şimdi sıra bugün yapılması beklenen oylamaya geldi. Bugün İngiltere Parlamentosu Brexit ertelenmesini oylayacak. Eğer bu oylama sonucu olumlu çıkarsa Avrupa Birliği 21 Mart’ta Brüksel’de yapacağı bir zirvede bu konuyu değerlendirecek. Dün akşam yapılan oylama sonrası İngiltere Başbakanı Theresa May açıklamalarda bulundu. May; hukuki anlamda başka bir şey üzerinde anlaşılmadığı üzere İngiltere’nin; Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılacağını, olası ikinci referandumun halk ve parlamento arasındaki kırılgan güven ilişkisine zarar verebileceğini belirtti. Ek olarak May; Avrupa Birliği’nin üzerinde anlaşılan metni tek anlaşma olarak kabul ettiğini, Brexit’in ertelenmesinin oylanacağını Avrupa Birliği’nin sadece bir anlaşmanın varlığı durumunda buna onay verebileceğini sözlerine ekledi. Bununla birlikte Avrupa kanadında açıklamalarda geldi. Avrupa Birliği Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier; İngiltere’nin Brexit ertelemesini istemeden önce gelecekte ne tür bir ilişki inşa etmek istediğini söylemesi gerektiğini, ülkenin düzenli bir şekilde AB’den ayrılabilmesi için tek seçeneğin mevcut Brexit anlaşması olduğunu belirtti. Ek olarak Barnier; AB’nin ilave yasal güvence veya izahat vermeyeceğini sözlerine ekledi. Tüm bu gelişmeler sonrası piyasalarda Brexit tarihinin erteleneceği beklentileri oldukça arttı. Ve bu beklentiler sterlin kanadına pozitif yansıdı ve sterlinde yukarı yönlü kademeli hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite 1.3880 seviyelerini gördü. Tüm bunlar ışığında pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.34607 – 1.35829 – 1.39069 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.31367 – 1.29349 – 1.26109 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Amerika kanadına baktığımızda ise yeni güne doların küresel bazda toparlanma hareketleri sergileyerek başladığı görülüyor. Bilindiği gibi dün Amerika kanadından gelen ÜFE verisi takip edildi. Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı veriye göre Şubat ayında üretici fiyatlarının hafif arttığı görüldü. Buna göre söz konusu veri Şubat ayında aylık bazda %0.1, yıllık bazda ise %1.9 oranında artış gösterdi. Gelen bu veriler piyasaları tatmin etmedi ve Amerika’da enflasyonun toparlanma eğiliminde olmadığı izlenimini oluşturdu. Bilindiği gibi Fed, enflasyon oranlarında gözle görülebilen toparlanma olmadığı taktirde faiz artışları konusunda beklemeyi tercih edebileceği açıklamalarında bulunmuştu. Bu sebeple Amerika’dan gelen bu veriler ile birlikte ‘güvercin Fed’ tutumunun değişmeyebileceği beklentileri güç kazanmış oldu. Yurtiçinde ise piyasalar dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın Mart ayında gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısının özetini yayınladı. Buna göre; fiyat istikrarına yönelik risklerin sürdüğü, ihtiyaç halinde ilave sıkılaştırmanın yapılabileceği ve kurulun enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildiği belirtildi. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesine baktığımızda kurun yeni güne 5.45 seviyelerinde başlangıç yaptığı görülüyor. An itibari ile bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalar yaşayan USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.4759 – 5.4931 – 5.5231 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.4459 – 5.4331 – 5.4031 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarına baktığımızda ise Fed’in güvercin duruşuna ek olarak küresel risklerin zaman zaman gün yüzüne çıkması ve Amerika’dan gelen verilerin piyasaları tam olarak tatmin etmemesi ile birlikte hafif yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşandığı görülüyor. Bu yukarı yönlü hareketlenmeler ile 1311 seviyelerini gören XAUUSD bu seviyelerin ardından kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler sergiledi. Doların yeni güne hafif toparlanması ile gevşeyen XAUUSD an itibari ile 1304 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Fiyatlamalarda Amerika – Çin görüşmeleri, Brexit ile Amerika’dan gelecek olan ekonomik veriler etkili olabilir. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1313.45 – 1317.68 – 1328.33 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1302.80 – 1296.38 – 1285.73 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.