Avrupa Endekslerinde Ki Sert Düşüş Piyasaları Baskılıyor – 7 Aralık 2018

Karışık seyreden bir haftayı geride bırakırken haftanın son işlem gününde gözler ABD piyasalarında olacak. Bugün gelecek olan tarım dışı istihdam rakamları Dolar’ın seyri ve FED’in ileride alacağı kararlar açısından yol gösterici olacakken dün ADP 179K ile beklenti olan 196K rakamının altında kaldı. Dolar tarafında anlık olarak satış görülürken Altın fiyatları 1244.00 seviyesini görse de daha sonra tekrar 1239 seviyelerine doğru geri çekildi. Bugün gelecek olan veride beklenti ise 200K olacaktır. Saatlik ücret artışları da FED tarafından dikkatle izlenecektir.  İSM verisi ise Yeni siparişler endeksi 61.5 seviyesinden 62.5’e yükseldi, bu da Haziran’dan beri en yüksek seviye oldu.  Dolar tarafında kısa vadeli faizler yükselirken bu durum da ABD borsalarına da olumsuz olarak yansımakta. İMF başkanı Lagarde CNBC açıklamasında ABD ekonomisinin son dönemde görülen finansal dalgalanmalara ve belirsizliklere rağmen yakın vadede resesyona gireceğini öngörmediğini vurgulayan Lagarde, “Kısa vadede yaşanacak bir resesyonun elementlerini görmüyorum. ABD ekonomisine yönelik 2019 büyüme beklentimiz hala güçlü.” dedi.  Fakat FED muhtemelen faiz artırımını yavaşlatacak diyerek beklentisini açıkladı.
ABD Çin arasında anlaşma rüzgarları esse de bir diğer yandan da Huawei CEO tutuklanması ses getirirken Trump açıklamaları ve Çin’den gelen açıklamalar da piyasalarda etki yaratması beklenebilir.

AB tarafında İtalya’dan ekstra gayret çağrıları yapılırken İtalya’dan gelecek olan uzlaşmacı tavırlar Euro tarafında destekleyici hareketler görülmesini sağlayabilir. Bugün AB tarafında GSYİH 3. Çeyrek rakamları takip edilecek olup beklenti %1.7 gelmesi yönünde.
EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak dün gelen alım sonrası 1.13288 üstünde kapanış kısa vadeli olarak Euro tarafını destekler nitelikte olup yukarıda 1.14206, 1.14626 ve 1.15544 direnç noktaları takip edilirken aşağı yönlü hareketlerde destek seviyesi olarak 1.13288, 1.12790 ve 1.11872 noktaları takip edilebilir.

Yurtiçinde bu sabah ABD tarafından gelen New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, ABD’deki İran yaptırımları davasında suçlu bulunan eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın cezasının artırılmasını istediği temyiz başvurusunu geri çekti. Piyasa tarafından olumlu olarak karşılanabilir. Gelişme sonrası USDTRY 5.3350 seviyesine henüz piyasalar kapalıyken TL pozitif tepki verirken hareketin devam etmesi halinde 5.2989 ve 5.2680 destek noktaları takip edilebilir. Yukarıda ise 5.3807 ve 5.4116 direnç noktaları takip edilebilir.

Küresel piyasalara bakarsak OPEC toplantısı öne çıkarken OPEC’in basın biriminden yapılan açıklamaya göre, son haftalarda petrol fiyatlarında yaşanan ciddi düşüşe ilişkin önlemler ele almak üzere bir araya gelen OPEC üyesi 15 ülkenin petrol ve enerji bakanlarının görüşmelerini sürdürdüğü, bu nedenle bugün planlanan açıklamanın yarına bırakıldığı bildirildi.  OPEC dışı ülkelerin bakanlarının da katılacağı yarınki toplantı sonrası, hem OPEC üyesi hem de aralarında Rusya’nın da bulunduğu OPEC dışı ülkelerin alacağı kararın kamuoyuyla paylaşılacağı ifade edildi. Son günlerde basında Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki sıcak ilişkiler ve Rusya tarafında arz kesintisi beklentisi olması fakat bir yandan da OPEC Ekonomik Komisyonu, geçen hafta yayımlanan raporda, petrol fiyatlarında dengenin tekrar sağlanabilmesi için toplam kısıntının günlük en az 1,3 milyon varil düzeyinde gerçekleşmesi gerektiği tavsiyesinde bulunmuştu. Katar’ın kartelden çekilmesi sonrası ilk toplantı olacakken Katar’ın OPEC içinde üretim ağırlığının oldukça az olduğunu da hatırlatalım. Petrol fiyatlarının düşmesi gelişen ülkeler ekonomisine olumlu yansırken olası bir anlaşmama durumunda TL pozitif bir hikaye beklenebilir. En fazla işlem gören Brent petrole teknik olarak bakarsak 59.56 önemli bir destek olurken 2. Destek noktası olarak 59.33 seviyesi izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 59.77 ve 60.21 direnç seviyeleri izlenebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.