Aralık Ayında Piyasalarda Neler Yaşandı? – 03 Ocak 2017

Piyasalarda Aralık Ayında Yaşananlar

2016’nın son ayını piyasalar birbirinden önemli gelişmelerle geride bıraktı. Asya tarafında Çin verileri genel anlamda beklentileri karşılarken Japonya’da enflasyon BoJ’un bütün parasal genişleme adımlarına rağmen gerilemeye devam etti. Avustralya Merkez Bankası ise faizleri %1.50 seviyesinde sabit bıraktı.

Dolar endeksi Aralık’ta da yükselmeye devam etti ve iki kez son 14 yılın en yüksek seviyeleri olan 103.60’ları test etti. Fed’in yılın son toplantısında faizleri beklentilere paralel olarak 25 baz puan artırmasının ardından nokta tablosuna göre 2017’de iki faiz artışı beklentilerinin üçe revize edilmesi de Dolar boğalarını yeniden devreye soktu.

Perakende satışlar ve ortalama saatlik kazançlar gibi veriler beklentileri ıskalasa da büyüme, dayanıklı mal siparişleri ve PMI verilerinde yaşanan iyileşmeler Dolar için son derece pozitif oldu. ABD’den verilerin çoğunlukla iyi gelmeye devam etmesi halinde yeni yılda da piyasalarda Dolar rüzgarları esmeye devam edebilir.

ECB 8 Aralık’taki toplantıda faizlere dokunmazken varlık alım programını 2017 Nisan ayından itibaren 8 ay daha uzattı ancak aylık varlık alım miktarını uzatılan 8 ay boyunca 80 milyar Euro yerine 60 Milyar Euro’luk varlık alınmaya devam edecek. Ayrıca basın toplantısında Draghi ECB’nin mevduat faizi altında getirisi olan varlıkları da alacağını açıkladı. Kendisinden gelen güvercin tonda açıklamalarla birlikte EURUSD üzerindeki baskının devam ettiğine şahit olduk. EURUSD’de FOMC toplantısı sonrası düşüşler hız kazanırken parite geçtiğimiz ay 1.0350 altına kadar geriledi

Dolar/TL ise Aralık’ta 3.34 altını test etse de yeniden yönünü yukarı çevirdi ve verdiklerinin çok büyük kısmını geri aldı. TCMB de beklentilerin aksine faiz koridorunun üst bandı ve politika faizinde artışa gitmedi. 2017 Ocak ayında da Dolar’daki güçlenme devam eder ve içerideki siyasi-jeopolitik riskler varlığını sürdürürse kurda her an yeni rekorlar görmeye hazırlıklı olmakta fayda var.

Altın da güçlenen Dolar karşısında tutunamadı ve 1122’lere kadar gerileyerek yaklaşık son 10 ayın en düşük seviyelerini gördü. Buralardan başlayan toparlanma ile yönünü yukarı çeviren sarı metal Kasım ortasında başlayan düşüş trendini kırarak 1163 seviyelerini gördü.

Önümüzdeki ay ise piyasalarda yine yer yerinden oynayacak. Hem yurtiçi hem yurtdışında gündem oldukça yoğun ve ABD’nin yeni Başkanı Trump kuşkusuz piyasaların odağında olacak. Kısacası karşımıza çok önemli fırsatların çıkacağı bu önemli ayda da günün 12 saati ücretsiz Forex Koçu desteği almak her zamankinden çok daha önemli bizden söylemesi…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.